Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia słoneczna dopiero raczkuje

Krzysztof Lietz
W miejscowości Wygoda, w gminie Czernikowo pod Toruniem, niebawem rozpocznie pracę największa w Polsce elektrownia słoneczna, wykorzystująca technologię fotowoltaiki. Będzie miała moc blisko 4 MW.

To jednak dopiero maleńki kroczek w naprawdę poważnym procesie uzyskiwania energii ze Słońca. Polska jest bowiem daleko w tyle za czołowymi producentami tej odnawialnej energii.

Liczby nie kłamią

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, całkowita moc ogniw fotowoltaicznych w Polsce we wrześniu 2014 roku wynosiła około 6,6 MW, a lista elektrowni fotowoltaicznych w Polsce o mocy powyżej 1 MW liczy dzisiaj zaledwie kilka pozycji. Dotychczas największa z nich pracuje od niedawna w Gubinie i ma obecnie moc 1,5 MW. Jedna z większych tzw. farm fotowoltaicznych pracuje też np. w firmie Frosta w Bydgoszczy. Ma ona moc nieco ponad 80 kW.

Największa elektrownia słoneczna na świecie nosi nazwę Topaz Solar Farm i znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia. Panele solarne zajmują tam aż 25 kilometrów kwadratowych. Zdolność wytwarzania aż 550 megawatów energii nie ma precedensu dla energii słonecznej, jeśli uświadomimy sobie, że niektóre elektrownie atomowe produkują niewiele więcej megawatów.
Dla jasności warto wspomnieć, że energetyka słoneczna dzieli się na dwa sektory: energetykę cieplną wykorzystującą instalacje solarne, które umożliwiają przekształcanie energii słonecznej w ciepło (ich wykorzystanie pozwala ogrzać budynki lub wodę) oraz elektroenergetykę - produkującą energię elektryczną przy wykorzystaniu specjalnych ogniw słonecznych (fotowoltaika).

Będzie największa w Polsce

Wróćmy jednak do kończącej się właśnie budowy elektrowni fotowoltaicznej pod Toruniem. Pierwotnie zakładano, że będzie ona ukończona w pierwszych dniach maja, ale jak nam niedawno powiedziała Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa, trudno dokładnie ustalić, kiedy to nastąpi. Usłyszeliśmy jedynie, że prędzej niż później. Zresztą Energa jest bardzo powściągliwa w informowaniu o tej inwestycji. - Będzie gotowa, to zrobimy uroczyste otwarcie, nawet zaprosimy do zwiedzania elektrowni - zapewnia rzeczniczka.

Jedno jest pewne, największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce będzie pracowała w naszym województwie. Wybudowało ją konsorcjum, którego liderem jest spółka ENERGA-Operator na terenie wsi Wygoda.

- Inwestycja powstała na gruncie, który od dziesiątków lat wyłączony był z użytkowania rolniczego - mówi Zdzisław Gawroński, wójt gminy Czernikowo. - To są tereny wywłaszczone jeszcze w latach 70. pod drugi stopień na Wiśle. Miała tam powstać druga zapora, za Ciechocinkiem. Akurat w tym miejscu przygotowano miejsce pod potężną przeładownię, miała tam być spora bocznica kolejowa. W sumie kilkadziesiąt hektarów pod zaporę i zalew. Prawie 40 lat czeka to na zagospodarowanie. Teren wyglądał trochę księżycowo, były tam samosiejki, niektórzy zrobili sobie w tym miejscu dzikie wysypisko śmieci. Energa wykupiła 11 hektarów na terenie Wygody i Czernikowo pod swoją inwestycję. Teren został uprzątnięty, 8 hektarów pod elektrownię słoneczną ogrodzono.

Wójt Gawroński nie ukrywa, że z powstaniem w gminie elektrowni wotowoltaicznej wiąże pewne nadzieje. - To przede wszystkim promocja gminy Czernikowo - podkreśla. - Jest i aspekt wymierny, bo finansowy. Co prawda nie wiem jeszcze dokładnie, jaką kwotą z podatku od tej zagospodarowanej nieruchomości zostanie zasilony nasz gminny budżet, ale niezależnie od jego wysokości będzie to istotny zastrzyk. Poza tym już teraz na części terenu przylegającego do elektrowni inwestor zrobił boisko sportowe dla mieszkańców. Będziemy się też starać, aby wybudował w centrum miejscowości plac zabaw dla dzieci.

Dla okolicznych mieszkańców nie bez znaczenia jest też fakt, że elektrownia słoneczna - w przeciwieństwie do farm wiatrowych - nie psuje krajobrazu. Z poziomu terenu praktycznie jej nie widać. Nad ziemią jest jedynie linia energetyczna średniego napięcia, którą prąd popłynie do sieci. Cała elektrownia będzie bezobsługowa, jedynie co jakiś czas trzeba będzie skosić trawę wokół i między panelami.

Żeby było smart

Jak się okazuje, budowa elektrowni w gminie Czernikowo, to element większego programu o nazwie „Smart Toruń - pilotażowe wdrożenie inteligentnej sieci energetycznej przez Grupę Kapitałową ENERGA”. Dzięki temu do końca 2015 na części terenu województwa kujawsko-pomorskiego powstanie jeden z najbardziej nowoczesnych elementów systemu elektroenergetycznego w Polsce. Całkowity koszt realizacji projektu to 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln to dofinansowanie pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W programie „Smart Toruń” łączymy wiele elementów - modernizację sieci, wytwarzanie energii, oświetlenie uliczne, a także zarządzanie popytem. To pierwszy tak kompleksowy projekt w Polsce w zakresie inteligentnych sieci elektroenergetycznych - mówi Adam Olszewski, dyrektor Departamentu Innowacji w ENERGA-Operator.

Przedsięwzięcie zakłada stworzenie Inteligentnej Sieci Energetycznej (ISE) na obszarze Torunia oraz powiatów toruńskiego, golubsko-dobrzyńskiego oraz lipnowskiego. Projekt obejmuje rozwój aplikacji do komunikacji z licznikami zdalnego odczytu, przygotowanie specjalnych systemów informatycznych do obsługi i zarządzania siecią oraz budowę wspomnianej elektrowni słonecznej o mocy szczytowej - 3,8 MW. Szacuje się, że tyle wystarczy do zasilenia ponad 1600 gospodarstw domowych. Ponadto w gminach powstanie inteligentna sieć oświetleniowa z zastosowaniem energooszczędnych lamp. Do jej obsługi stworzone zostanie specjalne oprogramowanie, które będzie połączone z dotychczasowymi systemami.

Najbardziej przyjazna

Produkcja energii elektrycznej z promieni słonecznych uważana jest za jedną z najbardziej przyjaznych środowisku. Elektrownie fotowoltaiczne (tzw. farmy fotowoltaiczne) nie produkują odpadów i nie zużywają żadnych mediów podczas działania. W znacznej części takie instalacje są bezobsługowe, co oznacza, że dane o stanie produkcji czy też aktualnej pracy lub usterkach są monitorowane zdalnie. Fotowoltaika nie powoduje również emisji hałasu, a wysokość zabudowy panelami i stonowana kolorystyka sprawiają, że farmy nie są obiektami, które mogłyby w dużym stopniu niszczyć krajobraz czy też górować nad okolicą, wyróżniając się mocno na tle środowiska naturalnego.

Możliwość monitorowania pojedynczych paneli, a także ich szeroki wachlarz mocowy sprawiają, iż ta technologia pozyskiwania energii elektrycznej staje się bardzo popularna również wśród inwestorów indywidualnych. Coraz częściej zakładane są małe instalacje fotowoltaiczne na dachach. Panele zaczęły wypychać wcześniej stosowane kolektory słoneczne, które służyły do podgrzewania wody. Panele zaś produkują energię elektryczną, która może zostać zarówno wykorzystana przez posiadacza instalacji (ogrzewanie, oświetlenie, podgrzewanie wody itp.), jak i zostać odsprzedana właścicielowi sieci elektroenergetycznej.

Coraz częściej fotowoltaika jest stosowana tam, gdzie potrzebne są niezależne od istniejącej infrastruktury źródła energii. Często w połączeniu z LED-ową technologią oświetleniową widzimy ją na znakach, oświetleniu drogowym. W Bydgoszczy np. solarny statek spacerowy „Słonecznik” pływa po Brdzie.

Jeśli chodzi o kraje, to samodzielnym liderem w pozyskiwaniu energii słonecznej są Niemcy. Moc ich elektrowni słonecznych wynosi aż 35 950 MW. Niemcy są też światowym liderem w fotowoltaice. Nasi zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się połową mocy instalacji fotowoltaicznych na świecie, czyli ok. 10 GW. Chociaż warunki nasłonecznienia w Polsce są takie same jak w Niemczech, Polska znajduje się na samym końcu listy krajów pod względem zainstalowanej mocy w fotowoltaice.

• Fotowoltaika jest technologią, dzięki której promieniowanie słoneczne jest bezpośrednio przetwarzane na energię elektryczną. W celu wykorzystania tego zjawiska buduje się panele, stanowiące zestaw ogniw fotowoltaicznych połączonych szeregowo, aby uzyskać odpowiednie napięcie i równolegle, aby uzyskać niezbędną moc. Prąd produkowany przez panele jest stały i, aby mógł zostać wprowadzony do sieci elektroenergetycznej - niezbędne są tzw. inwertery, które zmieniają prąd stały na zmienny i synchronizują z siecią.

• Pierwsza elektrownia słoneczna w Polsce o mocy 1,8 MW powstała w Wierzchosławicach koło Tarnowa w 2011 r. Pierwszą elektrownię na świecie o mocy 1 MW wybudowano w 1982 r. w USA.

ENERGA - OPERATOR TO SPÓŁKA GRUPY ENERGA I JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH DYSTRYBUTORÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ W POLSCE. TO ONA ODPOWIADA ZA DOSTARCZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA OBSZAR DAWNYCH WOJEWÓDZTW TORUŃSKIEGO I WŁOCŁAWSKIEGO. OBSZAR BYŁEGO WOJEWÓDZTWA BYDGOSKIEGO OBSŁUGUJE INNA GRUPA ENERGETYCZNA - ENEA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera