Enea Novum Astoria w półfinale MP U-18! [ZDJĘCIA]

Tadeusz Nadolski
Trenerem drużyny Enei Novum Astorii jest Maciej Kulczyk, były koszykarz m.in. "Asty". Dariusz Bloch
Koszykarze Enei Novum Astorii wywalczyli awans do półfinału mistrzostw Polski juniorów U-18. Turniej odbył się w hali przy ul. Waryńskiego.

W jednej z sześciu grup ćwierćfinałowych (IV) rywalami podopiecznych Macieja Kulczyka i Piotra Feddera były kolejno Kuźnia SMS Stalowa Wola (103:63), Sklep Polski MKK Gniezno (71:77) i Asseco Gdynia (85:79). Po dwa najlepsze zespoły zakwalifikowały się do półfinałów. Bydgoszczanie zajęli drugie miejsce, premiowane oczywiście awansem.

Pierwszy mecz zawodów był tylko przetarciem przed kolejnymi ciężkimi pojedynkami. Przewaga bydgoszczan nad rywalami ze Stalowej Woli była bardzo wyraźna, a prowadzenie rosło z minuty na minutę.

W drugim dniu turnieju spotkały się - jak się potem okazało - dwie najlepsze drużyny. Nasz zespół dopiero na początku ostatniej odsłony odzyskał inicjatywę i miał parę punktów na plusie. Jeszcze w 37 min było 69:66 dla Enei Novum Astorii. Niestety, ostatnie 3,5 minuty gospodarze zagrali fatalnie i nieskutecznie. Tę część spotkania przegrali 2-11 i ze zwycięstwa cieszyli się goście z Gniezna. W tej sytuacji niedzielny pojedynek (po zwycięstwie MKK Gniezno z SMS Stalowa Wola) był meczem o być albo nie być.

To spotkanie też było bardzo wyrównane. W 20 min tuż przed przerwą trójka Carlosa Brzozowskiego dała prowadzenie gospodarzom 48:45. Aż do końca gdynianie uparcie gonili bydgoski zespół, ale ten obronił korzystny dla siebie wynik.

- Powiem szczerze. Myślałem, że będzie nieco łatwiej. Takie miałem sygnały, takie rozeznanie. Okazało się jednak, że zwłaszcza MKK Gniezno to bardzo solidny zespół, choć oparty tylko na pięciu zawodnikach. Asseco od lat ma ugruntowaną wysoką pozycję na polskim rynku koszykówki młodzieżowej. W sumie zagraliśmy dość dobry basket, biorąc pod uwagę nasze nie najlepsze warunki fizyczne. W ostatnim meczu z Asseco chłopacy wytrzymali presję i obronili prowadzenie. To jest wartość dodana tego turnieju. Ale my myślimy o czymś więcej, myślimy o finale. Zgłaszamy do PZKosz. swoją chęć organizacji jednego z turniejów półfinałowych. Skład grup i organizatorów powinniśmy poznać lada dzień - powiedział nam Maciej Kulczyk.

Wyniki ćwierćfinału w grupie IV
Piątek. Sklep Polski MKK Gniezno - Asseco Gdynia 87:81, Enea Novum Astoria Bydgoszcz - Kuźnia SMS Stalowa Wola 103:63.
Sobota. Enea Novum Astoria Bydgoszcz - Sklep Polski MKK Gniezno 71:77, Kuźnia SMS Stalowa Wola - Asseco Gdynia 46:77.
Niedziela. Sklep Polski MKK Gniezno - Kuźnia SMS Stalowa Wola 72:50, Asseco Gdynia - Enea Novum Astoria Bydgoszcz 79:85.

Enea Novum Astoria: Kondraciuk 25, 15, 20, Przybylski 12, 8, 0, Rutnowski 10, 9, 6, Maksymilian Motel 10, 11, 20, Kopycki 6, 6, 5, Brzozowski 5, 13, 14, Stawowski 2, -, -, Jedrzejczak 11, 7, 13, Majchrzak 6, 0, 0, Kijowski 10, 2, 3, Gruszka 4, 0, 4, Nowak 2, -, -.

1. MKK Gniezno 3 6 236-202
2. Enea Novum Astoria3 5 259-219

3. Asseco Gdynia 3 4 237-218
4. SMS Stalowa Wola 3 3 159-252