Enea Astoria zatrzymała lidera! Clyburn z rekordem ligi [ZDJĘCIA]

Krzysztof Wypijewski
Stelmet Zielona Góra - Enea Astoria
Stelmet Zielona Góra - Enea Astoria Fot. Mariusz Kapala
Bydgoszczanie wygrali w czwartek w Zielonej Górze ze Stelmetem 113:107 w meczu otwierającym 20. kolejkę Energa Basket Ligi. Dla gospodarzy była to pierwsza porażka po serii piętnastu zwycięstw z rzędu.

Trener Artur Gronek zaskoczył zestawieniem wyjściowej piątki. Rolę rozgrywającego powierzył bowiem pozyskanemu nie tak dawno Jarenowi Sinie. Amerykanin z kosowskim paszportem długo jednak na parkiecie nie przebywał; po 4 minutach i 44 sekundach został zmieniony przez A.J. Waltona. Sina nie trafił żadnego z dwóch rzutów za 2 pkt, nie miał też asysty. Na plus może zapisać sobie tylko zbiórkę.

Stelmet był zdecydowanym faworytem, ale Enea Astoria nie zamierzała tanio sprzedać skóry. Pod koniec III kwarty bydgoszczanie prowadzili nawet różnicą 7 punktów (80:73), a na niespełna 3 minuty przed ostatnią syreną 105:95. Stelmet nie składał jednak broni. Trójka Meiera i lay up Radicia sprawiły, że zrobiło się nerwowo (100:105). Sytuację uspokoił Cylburn, który najpierw trafił za 2 punty, a potem przymierzył zza łuku. Było wtedy 110:103 dla Asty, która tej zaliczki już nie roztrwoniła.

Ojcem sukcesu był Kris Clyburn: 35 punktów, 8 zbiórek, 3 asysty. Tylu oczek w jednym meczu w tym sezonie EBL nikt jeszcze nie zdobył!

Dzielnie wspierali go Walton (20 pkt, 7 as., 3 zb.) oraz Adam Kemp (14 pkt, 10 zb.).

Martwi szybkie zejście z parkietu Michała Chylińskiego (grał tylko 8,5 minuty I kwarty). Nie można wykluczyć, że wychowanek Astorii doznał kontuzji.

Stelmet - Enea Astoria 107:113 (26:21, 25:29, 27:32, 29:31)

Zielona Góra: Zyskowski 10, King 9, Hakanson 19, Thomasson 14, Radić 18 oraz Witliński 6, Ponitka 5, Meier 12, Zamoyski 2, Koszarek 12.

Bydgoszcz: Clyburn 35, Zębski 11, Chyliński 6, Sina 0, Kemp 14 oraz Aleksandrowicz 4, Krasuski 0, Walton 20, Mich. Nowakowski 13, Frąckiewicz 8, Mar. Nowakowski 2.