Emerytury policyjne 2019 - zmiany
Sejm uchwalił w piątek (19 lipca) nowelizację ustawy, która przyznaje pracownikom służb mundurowych prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100 proc. płatnych nadgodzin.
Przepisy dotyczące zmian w emeryturach służb mundurowych mają zacząć obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca 2019 r.
Prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100 proc. płatnych nadgodzin
Emerytury służb mundurowych 2019
Za nowelizacją ustawy dotyczącej zmian w emeryturach służb mundurowych głosowało 422 posłów, przeciw było trzech posłów, zaś czterech wstrzymało się od głosu.
Ile zarabiają policjanci? Zobacz w poniższej galerii >>>
Policjanci dostaną podwyżki, a ile teraz zarabiają? [stawki]
Emerytury policyjne 2019 - wyniki głosowania:
- "ZA" - 422 posłów
- "PRZECIW" - 3 posłów
- "WSTRZYMUJĘ SIĘ" - 4 posłów
Ustawa trafiła następnie do senatu i także została przegłosowana. Potrzebny jest jednak jeszcze podpis prezydenta. Ten nie parafował jednak ustawy na początku sierpnia.

- Nie można wykluczyć tego, że brak określenia wieku może być uznany za wadę ustawy, a „wiek” jest jedynym konstytucyjnym warunkiem nabycia prawa do emerytury - napisało Biuro Legislacyjne Senatu, opiniując projekt.
O sytuacji będziemy informować na bieżąco.
Emerytury policyjne - co ma się zmienić??
Obecnie obowiązujący zapis mówi, że emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ma ukończone 55 lat i odsłużył co najmniej 25 lat w Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służbie Celno-Skarbowej lub Służbie Więziennej.
Uchwalona ustawa zakłada usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do nabycia prawa do policyjnej emerytury.
Prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat
Jeśli chodzi o płatne nadgodziny, obecnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mają 100 proc. płatnych nadgodzin, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Marszałkowej – 60 proc., a np. Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa nie mogą mieć wypłacanych pieniędzy za nadgodziny, a jedynie odbierać za nie wolny czas.
Po zamianach pracownicy mundurowi otrzymają 100 proc. płatnych nadgodzin.
Według danych MSWiA nowy emeryt, któremu Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zaczął wypłacać w 2018 roku emeryturę, miał średnio 47 lat i otrzymał pierwsze świadczenie w wysokości średnio 4667,88 złotego brutto.
Policyjna grupa "SPEED" wyrusza na drogi Kujaw i Pomorza
