https://expressbydgoski.pl
reklama

Emerytury 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji Polaków?

Akcja specjalna Debata: Czym ogrzewać mieszkania i domy?
Wideo
od 7 lat
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Z wstępnych szacunków wynika, że z programu skorzysta niemal 11,5 mln osób zatrudnionych. PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. - Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji- zaznacza w rozmowie z AIP Paweł Borys, prezes Polskiego funduszu Rozwoju.

- Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji. Pojawiają się takie informacje, które można nazwać fake newsem- tłumaczy w rozmowie z AIP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Z perspektywy formalnej nasze wynagrodzenie w żaden sposób się nie zmieni. Oszczędzanie oczywiście polega na tym, że część naszych środków przeznaczamy na ten cel, czyli tak jak w banku możemy zrobić depozyt terminowy. De facto PPK są takim bardzo długoterminowymi depozytem terminowym. Te środki są na naszym prywatnym rachunku w PPK. Jest to to tyle opłacalne, że dopłaca i pracodawca i państwo praktycznie drugie tyle, co my wpłacamy. W sensie ekonomicznym można powiedzieć, że PPK są podwyżką wynagrodzenia, ponieważ poprzez tę dopłatę otrzymujemy większą liczbę środków pieniędzy od naszych pracodawców- dodaje.

Oczywiście oszczędzanie wiąże się z ryzykiem, ale takie długoterminowe inwestowanie zwykle oznacza możliwość uzyskania korzyści w atrakcyjnych zwrotach w długim terminie- tłumaczy Borys.

Przeczytaj także:

Program jest powszechny, dedykowany 11,5 mln pracownikom. Zdaniem szefa PFR główną zaletą PPK jest fakt, że program przede wszystkim jest prosty.

- Pracownik praktycznie nic nie musi robić, ani w nim uczestniczyć. Tutaj należy się olbrzymi wyraz podziękowania i uznania dla pracodawców, ponieważ to oni organizują ten system dla pracownika. W ten sposób podnoszą standard rynku pracy do tych poziomów, który znamy z krajów rozwiniętych, gdzie tego typu programy są powszechne. To pracodawcy wspólnie z organizacjami pracowników wybierają instytucję finansową. Środki gromadzone są na funduszach, których polityka inwestycyjna jest zróżnicowana, dopasowana do wieku oszczędzających- podsumowuje.

Jednocześnie Borys przyznał, że Polacy chcą oszczędzać. Kiedyś nie pozwalało im na to wynagrodzenie. - W tej chwili mamy taką sytuację, że większość gospodarstw domowych gromadzi już co miesiąc oszczędności. Poprzez Pracownicze plany Kapitałowe chcemy stworzyć dla tych osób produkt, który umożliwi to oszczędzanie długoterminowe w sposób najbardziej opłacalny i efektywny- dodaje.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski