Emerytura obywatelska PiS 2019
O możliwości wprowadzenia przez PiS emerytur obywatelskich poinformowała Gazeta Wyborcza, która dotarła do informacji, z których wynika, że tuż po październikowych wyborach parlamentach partia miałaby się:
- zająć analizą,
- a także ewentualną reformą obecnego systemu emerytalnego.
Emerytura obywatelska 2019 na czym polega?
Emerytura obywatelska miałaby być próbą poradzenia sobie z poważnym i nasilającym się problemem - coraz więcej polskich emerytów otrzymuje głodowe emerytury.
Fakt.pl podaje, że najniższa emerytura w Polsce wynosi... 2 grosze. Otrzymuje je emerytka z Biłgoraja, która odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy.
Emerytura obywatelska PiS w Polsce - jak to rozwiązanie miałoby działać?
Gazeta Wyborcza w kontekście tego rozwiązania wspomina o "Zielonej Księdze ZUS", która zakłada finansowanie emerytury obywatelskiej z pięciu źródeł, co sugeruje, że to świadczenie miałoby być oparte na pięciu filarach:
- Pierwszy filar: Emerytura minimalna - pieniądze zapewnione przez państwo, równe dla każdego,
- Drugi filar: Emerytura związana z pracą i odkładanymi składkami,
- Trzeci filar: Pracownicze Programy Emerytalne/ Pracownicze Plany Kapitałowe,
- Czwarty Filat: Indywidualne Konta Emerytalne,
- Piąty filar to jak cytuje GW, zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania.
Emerytura obywatelska PiS 2019. Emerytura obywatelska zostanie wprowadzona w Polsce?
Money.pl podaje z kolei, za informatorem z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, że nie ma planów na wprowadzenie takiego świadczenia. Na nie są także przedstawiciele ZUS, gdy pytani są przez media o komentarz w tej sprawie.
Zdaniem specjalistów, ekonomistów czy polityków bardziej prawdopodobne jest to, że zamiast wprowadzenia emerytury obywatelskiej rząd będzie pracował m.in. nad podniesieniem emerytury minimalnej.