reklama

Emerytura dla matek. Program mama 4 plus. Kto może ubiegać się o rodzicielskie świadczenia uzupełniające [POBIERZ WNIOSKI, ZASADY] 9.09.2019

online
Matczyne emerytury. Mama 4+. Kto może ubiegać się o rodzicielskie świadczenia uzupełniające [POBIERZ WNIOSKI, ZASADY]
Matczyne emerytury. Mama 4+. Kto może ubiegać się o rodzicielskie świadczenia uzupełniające [POBIERZ WNIOSKI, ZASADY] Krzysztof Kapica
Od 1 marca 2019 roku można już składać wnioski o przyznanie rodzicielskich świadczeń uzupełniających, tzw. emerytur matczynych. To kolejny rządowy program mający przeciwdziałać ubóstwu społeczeństwa. Poniżej przedstawiamy założenia programu Mama 4+, informujemy, jak odpowiadać na pytania we wnioskach oraz podajemy linki do pobrania wniosków. [MAMA 4+, WNIOSKI, ZASADY, INFORMACJE I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE: MATCZYNE EMERYTURY]

Emerytury dla matek. Ogóle założenie. Nowy program rządowy MAMA 4+

Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym określa warunki i tryb przyznawania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały, bądź wychowały co najmniej 4 dzieci. Rodzicielskie świadczenia uzupełniające nie są dodatkiem do pobieranych już świadczeń i są emeryturami dla tych matek, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. Niezbędnych, czyli wynoszących nie więcej niż najniższa gwarantowana emerytura, od 1 marca to 1100 zł brutto. Jeśli ktoś ma dochody niższe - dostanie wyrównanie do 1100 zł.

Emerytury dla matek to nie dodatek do pobieranych już świadczeń!

Projekt określa kryteria przyznawania prawa do tego świadczenia oraz zasady wypłacania i finansowania tego świadczenia. Celem jego wypłaty będzie zapewnienie środków do życia osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci. Świadczenie to będzie miało za zadanie przeciwdziałać ubóstwu tej grupy osób i nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne na terenie Polski.

WAŻNE: Wychowanie co najmniej czworga dzieci oznacza, że o świadczenie mogą też ubiegać się kobiety, które wychowywały dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione lub wychowywane w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zawodowej).

Rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Zasady programu MAMA 4+.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci lub ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę.
Będzie mogło być przyznane matce, po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy:

  • - nie posiadają niezbędnych środków utrzymania (oświadczenie, w którym wnioskodawca potwierdza czy pozostaje w zatrudnieniu lub prowadzi inną działalność zarobkową, otrzymuje świadczenia na podstawie odrębnych przepisów, posiada gospodarstwo rolne albo zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego, które potwierdzają źródła osiąganych przychodów oraz ich wysokość);
  • - są obywatelami Polski albo posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej albo cudzoziemcami, do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

.

WAŻNE: Wychowanie co najmniej czworga dzieci oznacza, że o świadczenie mogą też ubiegać się kobiety, które wychowywały dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione lub wychowywane w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zawodowej). Kobieta może ubiegać się o to świadczenie po ukończeniu 60 lat, mężczyzna - 65 lat.

Świadczenie wypłacane jest osobom mieszkającym w Polsce. Cudzoziemcom - jeśli mają prawo do legalnego pobytu i aktualnie w Polsce przebywają.

Matczyne emerytury. Kto może się ubiegać?

Świadczenie może być przyznane osobom zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającym po ukończeniu 16 roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres co najmniej 10 lat.

WAŻNE: Wysokość świadczenia będzie uzależniona od wysokości najniższej emerytury. Jeżeli dana osoba pobiera już z ZUS lub KRUS świadczenie niższe od emerytury najniższej, to świadczenie będzie podwyższone do kwoty najniższej emerytury.

Emerytury. Program Mama 4+. Ważne jest kryterium dochodowe

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – na wniosek osoby zainteresowanej – Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w drodze decyzji administracyjnej, po zbadaniu min. jej sytuacji dochodowej w sposób indywidualny i dyskrecjonalny dotyczący potrzeb określonej osoby.
Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury, a w przypadku gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie z ZUS lub KRUS niższe od emerytury najniższej – będzie ono podwyższane do kwoty najniższej emerytury.

WAŻNE: We wniosku, na str. 3, w punkcie "Dodatkowe informacje, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy", warto opisać, jaka jest nasza sytuacja (np. spłacamy kredyt, co miesiąc dużo wydajemy na lekarstwa itp.)

Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nie ukrywaj informacji o dochodach!

Oprócz wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające trzeba wypełnić obszerne oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej. W tym dokumencie są szczegółowe pytania, na które wnioskodawca winien dokładnie odpowiedzieć. Warto przypomnieć, że za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna. We wniosku należy opisać swoją sytuację majątkową i materialną, poinformować, czy ktoś przebywał w areszcie lub w zakładzie karnym, mieszkał poza granicami kraju, czy występowały przerwy w wychowaniu dzieci (a jeśli tak, to jak długo i kiedy). Jeśli o tzw. emeryturę dla matek stara się ojciec, musi wyjaśnić dlaczego. We wniosku należy również odpowiedzieć na pytania dotyczące otrzymywania renty i emerytury - zarówno krajowe i zagraniczne, inne świadczenia i przychody podlegające opodatkowaniu (przysługujące żołnierzom, górnikom, osobom represjonowanym, deportowanym do pracy przymusowej, kombatantom, inwalidom wojennych). We wniosku znajdują się również pytania o diety otrzymywane za wykonywanie obowiązków społecznych, obywatelskich, pieniądze, otrzymywane za wynajem lokali, pokoi i innych nieruchomości, ekwiwalenty za deputaty węglowe i wiele innych. Pytań jest więcej i są one bardzo szczegółowe.

Będą trzynastki dla emerytów? Ile i od kiedy? Szczegóły tutaj!

WAŻNE: Do wniosku o emeryturę matczyną należy dołączyć akty urodzenia dzieci!

Szczegóły programu rządowego Mama 4+ TUTAJ

Nowe świadczenie ma kosztować budżet państwa ok. 1 mld zł w skali roku.

MAMA 4+ Pobierz wniosek

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Hej umówię się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania. Mam 25 lat jestem po rozwodzie i nie chce faceta na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwia25

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3