Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa 185 km od Bydgoszczy? Podobno jest decyzja!

sier, źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Rozważane są dwie, blisko siebie położone lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec
Rozważane są dwie, blisko siebie położone lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec 123RF/Google Earth
Decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce podobno już zapadła. Do wyboru są dwie lokalizacje w województwie pomorskim.

O sprawie donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem gazety, w ostatnich dniach zapadła decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu. Rozważane są dwie, blisko siebie położone lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

Przypomnijmy spółką odpowiedzialną za polski projekt atomowy jest PGE EJ 1. Obecnie to właśnie w tych dwóch lokalizacjach prowadzone są badania środowiskowe i - jak zapewnia resort energii, żadne inne lokalizacje nie są brane pod uwagę.

Żarnowiec, który od dawna wymieniany jest jako potencjalne miejsce budowy elektrowni znajduje się około 185 km w linii prostej od Bydgoszczy.

W latach 80. rozpoczęto tu budowę elektrowni jądrowej, ostatecznie projekt porzucono, m.in., z powodów ekonomicznych. Bardzo duży wpływ na decyzję miał też sprzeciw społeczeństwa. Obawy związane z budową elektrowni wzmogły się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu.

>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl

"DGP" donosi, że polskie władze cały czas wahają się, jak dokładnie budować (z czyich pieniędzy i od kogo wziąć technologię). Według źródeł "DGP", najkorzystniejszą opcją byłby zakup technologii od Francuzów. Szacuje się, że koszt budowy elektrowni o mocy 1000 MW, to 16 mld zł.

Elektrownie atomowe nie emitują CO2, stąd uznawane są za czyste źródło energii. Budowa elektrowni

Zobacz również:

Na skrzynkę mailową dostaliśmy od Czytelnika zdjęcia. "Teraz na Trasie Uniwersyteckiej, wiecie może co tam się dzieje?" - pisze autor zdjęć. Fotografie ukazujące zjawisko pojawiły się również na bydgoskich facebookowych grupach.Z daleka mogło wszystko wyglądać jak trąba powietrzna. Zdjęcia wyszły bardzo widowiskowo - zapewne również dzięki zastosowanemu w komórkowej aplikacji filtrowi.Zadzwoniliśmy do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, by zapytać, czy były jakieś zgłoszenia o trąbach powietrznych. Usłyszeliśmy, że nie było takich zgłoszeń. Chmura zeszła rzeczywiście bardzo nisko - w okolicach lasu po północnej stronie Bydgoszczy.O sprawie na Facebooku piszą też Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz."Kochani obserwatorzy burz! Po sieci chodzą zdjęcia rzekomego tornada w Bydgoszczy z dnia dzisiejszego. Oświadczamy iż takie zjawisko nie miało miejsca. Ta formacja chmur która dotykała powierzchni ziemi to scoud cloud".Zdjęcia zrobiono w czwartek, 27 lipca.Zobacz również:INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (27.07.2017)

Widowiskowa chmura nad Bydgoszczą. Co to było?

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (03.08.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo