O sprawie donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem gazety, w ostatnich dniach zapadła decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu. Rozważane są dwie, blisko siebie położone lokalizacje: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.
Przypomnijmy spółką odpowiedzialną za polski projekt atomowy jest PGE EJ 1. Obecnie to właśnie w tych dwóch lokalizacjach prowadzone są badania środowiskowe i - jak zapewnia resort energii, żadne inne lokalizacje nie są brane pod uwagę.
Żarnowiec, który od dawna wymieniany jest jako potencjalne miejsce budowy elektrowni znajduje się około 185 km w linii prostej od Bydgoszczy.
W latach 80. rozpoczęto tu budowę elektrowni jądrowej, ostatecznie projekt porzucono, m.in., z powodów ekonomicznych. Bardzo duży wpływ na decyzję miał też sprzeciw społeczeństwa. Obawy związane z budową elektrowni wzmogły się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu.
>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl
"DGP" donosi, że polskie władze cały czas wahają się, jak dokładnie budować (z czyich pieniędzy i od kogo wziąć technologię). Według źródeł "DGP", najkorzystniejszą opcją byłby zakup technologii od Francuzów. Szacuje się, że koszt budowy elektrowni o mocy 1000 MW, to 16 mld zł.
Elektrownie atomowe nie emitują CO2, stąd uznawane są za czyste źródło energii. Budowa elektrowni
Zobacz również:
Widowiskowa chmura nad Bydgoszczą. Co to było?
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (03.08.2017)