https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperymenty medyczne w Biskupinie

Maria Warda
Jutro nastąpi uroczyste otwarcie XIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Na frontonie budynku muzeum zostanie też odsłonięta tablica Europa Nostra.

Jutro nastąpi uroczyste otwarcie XIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Na frontonie budynku muzeum zostanie też odsłonięta tablica Europa Nostra.

<!** Image 2 align=right alt="Image 62838" sub="Gród w Biskupinie jest już gotów na przyjęcie gości. Atrakcji dla turystów także w tym roku na pewno nie zabraknie / Fot. Maria Warda">Tegoroczny festyn odbędzie się pod hasłem „Bałtowie, północni sąsiedzi Słowian”. Rozpocznie się jutro o godz. 10 i trwał będzie do 23 września. Patronat honorowy nad imprezą sprawują ambasadorzy Republiki Litewskiej i Republiki Estońskiej. W grodzie pojawią się: Prusowie, Jaćwingowie, Kurowie. Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, informuje, że w tym roku na zwiedzających czeka wiele niespodzianek.

- Festyn obsługiwać będzie około 400 wykonawców - mówi Wiesław Zajączkowski. - W ubiegłym roku odwiedziło nas 83.500 gości. Jeśli w tym roku przyjedzie do nas podobna liczba osób, będziemy zadowoleni. Cały czas działają trzy telefony, pod którymi przyjmowane są zgłoszenia. Po dłuższej nieobecności do Biskupina wracają leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki. Dyrektor zapowiada sporo niespodzianek. Hitem tegorocznego festynu będzie średniowieczna medycyna. W dawnych cyrulików wcielą się specjaliści z Katedry Historii Medycyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którzy zamierzają leczyć gości wraz ze znawcami dawnej medycyny z Litwy. - Będą prezentować medyczne zabiegi, sporządzać różne lecznicze, magiczne wywary oraz przedstawią inscenizację badania trędowatego i chorego na czarną ospę - mówi Wiesław Zajączkowski.

<!** reklama left>Po raz pierwszy w historii festynów biskupińskich pojawią się Węgrzy. Zespół taneczny Sugalo będzie zwiastunem przyszłorocznego festynu, który zostanie poświęcony archeologii naszych bratanków. Jeszcze nie wiadomo, w jakim składzie pojawi się zespół Stary Olsa, bowiem lider tej znanej grupy muzycznej złamał nogę. Swój przyjazd zapowiedział z kolei zespół Jawryna. Już podczas pierwszego dnia festynu dojdzie do starć pomiędzy drużynami wojowników. Ciekawie zapowiada się rekonstrukcja obrony przed Krzyżakami grodu Kristmena, którego upadek oznaczał zagładę Jaćwingów w 1283 roku. Tradycyjnie już festynowi goście będą mogli posilać się jadłem, sporządzonym według starych przepisów.

W sobotę o godz. 11 na frontonie muzeum zostanie odsłonięta tablica Europa Nostra, świadcząca o przyznaniu placówce tej prestiżowej nagrody.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski