
2. Jeśli jakieś zadanie sprawia Tobie trudność, to przejdź do kolejnego, by nie tracić czasu, ale pamiętaj, by do niego wrócić.
3. Kolejność rozwiązywania zadań jest dowolna, jednak lepiej wykonywać je kolejno.

4. W zależności od tego, ile zostanie Ci czasu na napisanie zadania rozszerzonej wypowiedzi, możesz pisać w brudnopisie. Jeśli czasu masz już mało, pozostaje sam czystopis.
5. Pamiętaj, że wcześniejsze rozwiązywanie ćwiczeniowych arkuszy egzaminacyjnych pomaga w opanowaniu gospodarowania czasem. Warto zatem w ramach przygotowań rozwiązywać takie arkusze ćwiczeniowe.

6. Na egzaminie będą dwie różne formy wypowiedzi i dwa różne tematy wypracowania. Najlepiej wybierz tę formę, której temat bardziej Ci odpowiada i w pisaniu, której czujesz się pewniej. Pamiętaj, że tekst powinien być nie krótszy niż 200 wyrazów.

7. Przy pisaniu wypracowania dokładnie zapoznaj się z wymogami, które należy spełnić (zawsze jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, np. napisać opowiadanie, odnieść się do tematu, podać przykłady z utworów literackich, wykazać się znajomością lektury).