Oprócz zwyczajów bożonarodzeniowych, które wszyscy dobrze znamy, są takie, które nie przetrwały do obecnych czasów. Wśród zapomnianych zwyczajów i tradycji świątecznych naszych przodków, są te, związane z otwieraniem okien i drzwi wejściowych na oścież w czasie Wigilii. Kiedyś wierzono bowiem, że czas świąt to okres, kiedy łączą się światy żyjących i zmarłych. Otwarcie okien i drzwi pozwalało na wpuszczenie duchów zmarłych przodków do domu. Z kolei zanim pod strzechy na dobre trafiły choinki i związany z nimi zwyczaj ich strojenia, w dawnych polskich domach istniał ozdabiania podłaźniczki. Było to tzw. boże drzewko, a dokładniej gałąź drzewa, którą przystrajało się na święta.
Zwyczaje bożonarodzeniowe różnią się w zależności od kraju. To, co dobrze znane jest w kraju nad Wisłą, niekoniecznie będzie znane w Meksyku, Hiszpanii czy Portugalii. Tamtejsze zwyczaje z kolei są dla nas całkowicie obce i mogą wydawać się dziwne. Dla przykładu, w Japonii Boże Narodzenie nie jest obchodzone jako święto religijne. Aczkolwiek jest dość popularnym zwyczajem, który przywędrował do tego kraju z zachodu, podobnie jak walentynki i inne tego typu komercyjne wydarzenia. Podczas gdy my nie możemy doczekać się spotkania z rodziną przy świątecznym stole, Japończycy wybierają się w tym dniu na obiad do... KFC. Często należy długo czekać, aby zjeść tradycyjny kubełek kurczaka.
Zobaczcie, jakie tradycje bożonarodzeniowe obchodzone są w różnych miejscach na świecie. Wybraliśmy 10 "dziwnych" zwyczajów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia.
Top 10 dziwnych zwyczajów świątecznych:
► To może Cię zainteresować: Chyba każdy z nas chce być szczęśliwy, zdrowy i wieść udane życie - to dotyczy także życia po ślubie. Ożenek i wesele są bowiem jednymi z najważniejszych ceremonii dla człowieka - w tym dniu wszystko się zmienia (oczywiście na lepsze), a by tak się stało, robimy wszystko, nierzadko przekraczając granice zdrowego rozsądku. Oto przesądy, które mocno zakorzeniły się w ślubną tradycję i są do dziś żywe.
