https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś (1 sierpnia) w Bydgoszczy o godzinie 17.00 zawyją syreny alarmowe!

Mikołaj Romanowski
1 sierpnia o godzinie 17.00 w Bydgoszczy zawyją syreny alarmowe.
1 sierpnia o godzinie 17.00 w Bydgoszczy zawyją syreny alarmowe. arch. Polska Press, Pixabay, Unsplash (Przemysław Oskaldowski), kolaż: Mikołaj Romanowski
1 sierpnia w Bydgoszczy zawyją syreny alarmowe. Mieszkańców prosimy o zachowanie spokoju - nie grozi nam niebezpieczeństwo. Syreny zawyją w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, a ich włączenie jest celem upamiętnienia wybuchu 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, a także jednocześnie w celu upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Bydgoszczy o godzinie 17.00 zostaną włączone urządzenia alarmowe, które nadadzą akustyczny sygnał ostrzegawczy - informuje Tomasz Wiśniewski, Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.. Podobne syreny zawyją również w innych polskich miastach.


► To może Cię zainteresować: 1 sierpnia 1944 r. stanęli do walki o swoją stolicę, o Polskę. Podczas dwóch miesięcy przeżyli piekło. Po wojnie spotkali się w mieście nad Brdą. Powstańcy Warszawscy w Bydgoszczy. Z polskiego romantyzmu wzięli wszystko.


Godzina "W" - powstańcy chwycili broń 1 sierpnia o 17.00

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku w stolicy wybuchło powstanie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski