Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień bez foliówek w Bydgoszczy. Ekomaskotki rozdawały bawełniane torby na zakupy [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W piątek (21 stycznia) miejskie ekomaskotki Bydgusia i Bydguś rozdawały mieszkańcom w CH Rondo bawełniane torby na zakupy.
W piątek (21 stycznia) miejskie ekomaskotki Bydgusia i Bydguś rozdawały mieszkańcom w CH Rondo bawełniane torby na zakupy. Tomasz Czachorowski
Bydgoski ratusz zachęca mieszkańców do rezygnacji z jednorazowych reklamówek na rzecz bawełnianych toreb na zakupy. W piątkowe popołudnie (21 stycznia) rozdawano je w Centrum Handlowym Rondo. Zrobiły to miejskie ekomaskotki Bydgusia i Bydguś. Akcja odbędzie się też w sobotę (22 stycznia) w Focusie.

Zobacz wideo: Bydgoska "drogówka" podsumowała rok 2021. Ponad 16 tys. wystawionych mandatów.

od 16 lat

Okazją do promowania ekologicznych postaw i wyrobienia w sobie dobrych nawyków zakupowych jest tym razem obchodzony w niedzielę (23 stycznia) Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych.

W minionym roku ratusz rozdał już mieszkańcom kilkaset worków na warzywa, które uszyte zostały z materiałów z recyklingu. Teraz poszedł o krok dalej. W piątek (21 stycznia) w CH Rondo przy ul. Kruszwickiej 1 bawełniane torby na zakupy rozdawali bydgoszczanom Bydgusia i Bydguś. To miejskie ekomaskotki. Nazajutrz (22 stycznia) w godz. 15-18 pojawią się one w Focus Bydgoszcz przy ul. Jagiellońskiej 39-47, gdzie także będą zachęcać mieszkańców Bydgoszczy do tego, by w czasie zakupów pamiętali o własnej torbie i nie używali plastikowych jednorazówek. Tu również będą klientom Focusa przekazywać bawełniane torby na zakupy.

Takie postawy proekologiczne są bardzo ważne.

- Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy ona nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat! - przypomina ratusz. - Szacuje się, że Polacy zużywają aż 160 kilogramów opakowań rocznie. Plastikowe torby zaśmiecają środowisko, zapychają kratki ściekowe na ulicach, zalegają na trawnikach i w lasach.

Jeszcze niedawno torby foliowe były wyznacznikiem mody i stylu. Dziś to poważne zagrożenie dla świata przyrody i naszego środowiska. Rocznie przez foliówki umiera na świecie 2 miliony zwierząt. Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń, w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

A wystarczy tak niewiele, aby uwolnić się od plastiku i uratować planetę. Może to zrobić każdy z nas np. rezygnując z jednorazowych reklamówek foliowych na rzecz wielorazowych toreb na zakupy, unikając produktów nadmiernie opakowanych, pakując owoce i warzywa we własne wielorazowe woreczki i siatki, używając zamiast folii owijek z woskiem pszczelim, czy nie używając jednorazowych produktów plastikowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo