Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyro decyduje o dodatkowych dniach wolnych, ale po naradzie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dni dyrektorskie to dni wolne od lekcji, ale szkoły muszą zapewnić opiekę uczniom. Świetlice pracują więc normalnie.
Dni dyrektorskie to dni wolne od lekcji, ale szkoły muszą zapewnić opiekę uczniom. Świetlice pracują więc normalnie. Sławomir Kowalski
Dyrektorzy szkół mogą w roku szkolnym ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych, czyli tzw. dni dyrektorskie. Niektórzy nauczyciele twierdzą, że terminy nie były z nimi uzgadniane.

[break]
- Owszem, jesteśmy informowani na radzie pedagogicznej o dniach dyrektorskich, ale bez wcześniejszych konsultowane. Po prostu przyjmujemy terminy do wiadomości - mówi jedna z nauczycielek.

A co mówią przepisy? Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, liczba dni dyrektorskich zależy od typu szkoły. A dyrektorzy szkół, by je zarządzić, muszą uzyskać pozytywną opinię rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Dyrektorzy podstawówek, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych, placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego mają do dyspozycji w roku szkolnym do 6 dni dyrektorskich, gimnazjów - do 8 dni, a liceów i techników - do 10 dni.

PRZECZYTAJ:Decyzja należy do dyrektora i rady szkoły

- Co roku pod koniec sierpnia konsultuję to z gronem pedagogicznym - mówi Czesława Feddek, dyrektorka SP nr 62. - Do końca września mam też obowiązek zgłoszenia tego radzie rodziców i poinformowania Urzędu Miasta. W tym roku szkolnym zarządziłam tylko trzy dni dyrektorskie. Będzie to wtorek, 5 kwietnia 2016 r., bo wtedy odbywa się egzamin szóstoklasistów, poniedziałek, 2 maja - dzień przed Świętem Konstytucji 3 Maja i piątek, 27 maja, czyli dzień po Bożym Ciele.

W roku szkolnym 2015/2016 zarządziłam tylko trzy dni dyrektorskie. Uznałam, że więcej nie ma potrzeby. - Czesława Feddek

Dyrektorzy mogą (ale nie muszą) wykorzystać wszystkie dni. - Ujmuję je w planie pracy szkoły - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor ZS nr 8, w którym mieści się SP nr 18 i Gimnazjum nr 33. - W przypadku podstawówki jeden dzień dyrektorski wyznaczam w dniu sprawdzianu klas VI. Tego dnia lekcji nie mają też gimnazjaliści. Gdy są egzaminy gimnazjalne, uczniowie tego typu szkoły mają trzy dni wolne od nauki, a dzieci z klas I-VI podstawówki - dwa. Trzeciego dnia mają już lekcje. Zajęć dydaktycznych nie będzie też 27 maja po Bożym Ciele i od 28 kwietnia do 2 maja - dodaje. Jak podkreśla Elżbieta Wiewióra, dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych szkoła musi zorganizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, informując o tym rodziców. Tak też jest w Zespole Szkół Budowlanych. - Propozycję dni dyrektorskich muszą zaopiniować rady pedagogiczna i rodziców. Konsultuję ją też z samorządem uczniowskim - twierdzi Magdalena Popielewska, dyrektorka szkoły. - W dniu wolnym od lekcji w szkole czynne są np. sala gimnastyczna, pracownia komputerowa, są też zajęcia wyrównawcze. Takie dni zarządzam zwykle podczas matur i egzaminów zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!