Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

Projekt pn. „Rozbudowa infrastruktury technicznej Bydgoskiego Parku Przemysłowego” polegał na uzbrojeniu terenu Parku w nowe sieci infrastrukturalne i drogi. Główny cel projektu to stworzenie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców – inwestorów, którzy zamierzają ulokować swój biznes na terenie Bydgoszczy, a w szczególności w BPPT.
W efekcie uzbrojono ponad 70 hektarów terenów BPPT - m.in wybudowano drogi z oświetleniem, chodnikami i ścieżkami rowerowymi a także sieć wodociągową. I o tę sieć poszło...
- Miejskie Wodociągi i Kanalizacja dostarczają do parku i znajdujących się na jego terenie firm wodę - mówi nasz informator. - Przez lata układ był nierozwiązany, zawierano jakieś porozumienia, potem je zmieniano... Wodociągi chciały sieć przejąć, ale park oczywiście nie chciał oddać jej za darmo. Doszło do konfliktu. W tej chwili od początku roku chyba nie ma podpisanych żadnych umów, na podstawie których Wodociągi mogą dostarczać wodę instalacją, która nie jest ich. W BPPT pracuje 4 tysiące osób. Wystarczy że park zakręci swój kurek, a ludzie i firmy zostaną bez wody. Stąd proces.
Nasz rozmówca zwraca uwagę na jeszcze jedna rzecz: MWiK to spółka w całości należąca do miasta, w BPPT Bydgoszcz ma przytłaczająca większość udziałów - prawie 95 procent. Niezależnie od wyroku, koszty sądowe będzie musiała pokryć jedna z miejskich spółek.
- Prowadzony proces sądowy, w którym stronami są Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o. oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o. dotyczy przejęcia na własność przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację Sp. z o.o. sieci wybudowanych przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Spór jest rozpatrywany przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, Wydział VIII Gospodarczy.
- W sprawie byli już przesłuchani świadkowie oraz przedstawiciele stron - mówi Marta Stachowiak. - Obecnie sąd dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego, który przede wszystkim będzie miał ustalić dokładny przebieg oraz elementy wchodzące w skład sieci, a także jej wartość. Na obecnym etapie brak jest dalszych wniosków dowodowych zgłaszanych przez strony zatem prawdopodobnym jest, iż po wydaniu opinii przez biegłego, o ile strony nie będą mieć uwag do opinii, odbędzie się ostatnia rozprawa i zostanie wydany wyrok.
Prace przygotowawcze nad projektem uzbrajania BPPT realizowano w 2009 roku. Wniosek o dofinansowanie projektu został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w listopadzie 2009. Inwestycja uzyskała współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013 oraz środków budżetu państwa. Umowę o dofinansowaniu zawarto w dniu 2 marca 2010 r.
Łączna kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i środków budżetu państwa wyniosła 15 644 634,04 PLN.
Wybudowano wtedy, m.in., prawie 6 km linii wodociągowych dla wody pitnej, 4,8 km dla wody przemysłowej, 8 km kanalizacji sanitarnej i 2 przepompownie ścieków.