Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drwale czekają na koniec negocjacji w sprawie S10. Ale liczba wyciętych drzew już dziś robi wrażenie

wixad
Prace nad projektem zostały zatrzymane 19 stycznia z powodu protestów. Chodziło zwłaszcza o planowane przecięcie cennych pod względem przyrodniczym  źródlisk w Wypaleniskach i Rudy pod Solcem Kujawskim.
Prace nad projektem zostały zatrzymane 19 stycznia z powodu protestów. Chodziło zwłaszcza o planowane przecięcie cennych pod względem przyrodniczym źródlisk w Wypaleniskach i Rudy pod Solcem Kujawskim. Arkadiusz Wojtasiewicz
Informacja o wznowieniu wycinki drzew na odcinku od Emilianowa do Solca okazała się nieścisła. Negocjacje cały czas trwają, ale już teraz można stwierdzić, że ubytek drzew będzie ogromny.

Informacja o wznowieniu wycinki pojawiła się na facebookowym profilu S10 poświęconym budowie tej drogi: "Jest decyzja RDLP, że może być kontynuowana wycinka na odcinku 2 budowanej S10 od Emilianowa do Solca".

Wycięto tylko zgodnie z planem

- Na razie nie mamy żadnych nowych informacji na ten temat. Wycinka na drugim odcinku (Emilianowo - Solec) została wstrzymana - uspokaja Julian Drob z bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na pozostałych trzech odcinkach prace cały czas trwają zgodnie z harmonogramem. Na odcinku trzecim w większość jest już zakończona. - Na czwartym nie ma zbyt wiele wycinek, bo będą one poprowadzone w śladzie rezerwy, który powstał prawie dwie dekady wcześniej - wylicza rzecznik GDDKiA. - Na odcinku pierwszym – Bydgoszcz – Emilianowo prace prowadzone są zgodnie z planem.

- Wycinki trwają tam, gdzie prowadzone są prace przygotowawcze w oparciu o decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska – potwierdza Honorata Galczewska, rzeczniczka toruńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Pod topór poszły nie tylko sosny

Poprosiliśmy Lasy Państwowe o informacje dotyczące ilości wyciętego drewna pod budowę drogi. Z danych, które otrzymaliśmy wynika, że najwięcej drzew wyciętych zostało na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo - 29 748 m sześciennych. Las w Nadleśnictwie Bydgoszcz skurczył się o 17 294 m sześciennych drewna, natomiast najmniej ucierpiały zasoby Nadleśnictwa Solec Kujawski, w którym wycięto 5 997 m sześciennych.

Ponad 90 proc. wyciętych drzew stanowiły sosny kwalifikowane jako "grubizna" (drewno wielo- i średniowymiarowe). Pozostałe to głównie dęby i brzozy.

Aby lepiej oddać skalę, warto dodać, że sosna w wieku 90-100 lat może mieć wysokość 24-27 metrów, co oznacza 0,9-1 m sześciennych.

Wycinka pod S10 - w czym problem?

Zeszłej jesieni rozpoczęła się wycinka drzew w celu budowy odcinka trasy S10. Pierwotnie planowano, że drwale wytną korytarz przez Puszczę Bydgoską na obszarze nadleśnictw Cierpiszewo, Solec Kujawski, Bydgoszcz i Gniewkowo, z zamiarem zakończenia przed wiosennym okresem lęgowym ptaków. Prace nad tym projektem zostały zatrzymane 19 stycznia z powodu protestów. Chodziło zwłaszcza o planowane przecięcie cennych pod względem przyrodniczym źródlisk w Wypaleniskach i Rudy pod Solcem Kujawskim.

Trasa S10, o długości 50 kilometrów, ma zostać wybudowana na południe od Torunia i Bydgoszczy, obejmując ponad 750 hektarów. Mimo że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę na wycinkę drzew w 2022 roku, nie wszystkie drzewa na tym obszarze mają zostać usunięte, ponieważ trasa ma częściowo pokrywać się z istniejącą DK10.

Wcześniejsze negatywne opinie wyrażone przez RDLP w Toruniu nie przeszkodziły w zatwierdzeniu projektu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, co skutkowało wydaniem decyzji środowiskowej. W listopadzie rozpoczęto wycinkę na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski od przyszłego węzła Solec do węzła Toruń Zachód.

Obrońcy przyrody apelują o korektę planów, sugerując przesunięcie trasy o kilkaset metrów, aby ominąć źródliska i zaoszczędzić środki przeznaczone na budowę estakady nad nimi.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drwale czekają na koniec negocjacji w sprawie S10. Ale liczba wyciętych drzew już dziś robi wrażenie - Gazeta Pomorska