Natalia Kaczmarek pobiła rekord Polski w biegu na 400 m
Natalia Kaczmarek pobiła rekord Polski w biegu na 400 m Marek Biczyk/PZLA
Fenomenalny bieg Natalii Kaczmarek w drugim dniu Halowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Arenie Toruń.

Wydarzeniem drugiego dnia Halowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Arenie Toruń był bieg na 400 m kobiet z Justyną Święty-Ersetic (od dziewięciu lat Halową Mistrzynią Polski), Anną Kiełbasińską i Natalią Kaczmarek (świeżo upieczona rekordzistka kraju). Kaczmarek (Podlasie Białystok) potwierdziła świetną formę. Prowadziła od początku do końca i na metę wpadła w czasem 50,83 sek, co jest nowym rekordem Polski! Druga była Kiełbasińska (SKLA Sopot) - 51.33, a trzecia Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) - 51.91.

– W tym roku postawiłam z trenerem na szybkość. Stwierdziłam, że lepiej biega mi się kiedy schodzę z przodu. Widać już tego efekty, bo dwukrotnie poprawiłam rekord Polski. Czuję się niesamowicie, biega mi się super i mam nadzieję, że to wszystko jest świetnym sprawdzianem przed startami letnimi – mówiła w strefie mieszanej Kaczmarek.

Także bieg na 400 m mężczyzn był emocjonujący. Zwycięzca Kajetan Duszyński (AZS Łódź) uzyskał rekord życiowy - 46,24, Srebro dla Igora Bogaczyńskiego (MKL Jarocin) - 46,89, a brąz dla Karola Zalewskiego (AZS UWM Olsztyn) - 47,04.

Tylko 0,06 sek zabrakło Jakubowi Szymańskiemu (SKLA Sopot) zabrakło, by pobić rekord Polski Damiana Czykiera w biegu na 60 m ppł. Szymański uzyskał 7,53. Czykier (Podlasie) był drugi - 7,63, a trzeci Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) - 7,64.

Albert Komański (Resovia) na 200 m uzyskał 20.56 sek. i do rekordu Polski Marcina Urbasia zabrakło mu tylko 0,01 sek.! Srebro dla Łukasza Żoka (ALKS AJP Gorzów Wlkp.) - 20.74, a brąz dla Patryka Wykroty (Stal LA Ostrów Wlkp.) - 20.96.

Wśród kobiet na 200 m triumfowała Martyna Kotwiła (RLTL Optima Radom) - 23,37 przed Magdaleną Niemczyk (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa) - 23,50 i Marika Popowicz-Drapałą (Zawisza Bydgoszcz) - 23.54.

W skoku o tyczce złoto dla Piotra Liska (OSOT Szczecin), który uzyskał 5,62 m. Drugi był Paweł Wojciechowski (Zawisza) - 5,52 m, a trzecie miejsce zajął Michał Gawenda (Warszawianka) - 5,42 m.

W biegu na 800 metrów pań złoto zdobyła Margarita Koczanowa (2:02.38), która pokonała Angelikę Sarnę (2:03.67) i Agnieszkę Dybkę (2:08.47). Wśród panów na tym dystansie Mateusz Borkowski uzyskał 1:48.51 i pokonał Patryka Dobka (1:49.70) oraz Patryka Sieradzkiego (1:49.88).

Rywalizacja na najdłuższym dystansie – 3000 metrów – wśród pań wygrała Martyna Galant (8:53.76), która pokonała Weronikę Lizakowską (9:02.70) oraz Alicję Konieczek (9:05.97). Wśród panów halowym mistrzem kraju został Michał Rozmys. Złoty medalista triumfował z czasem 7:54.93 i pokonał Filipa Raka (7:59.65) oraz Michała Groberskiego (8:02.13).

Złoty medal w skoku w dal dość niespodziewanie zdobył Adrian Brzeziński (MKL Toruń). W drugiej serii pofrunął na odległość 7,57 m (rekord życiowy), co zapewniło mu zwycięstwo przed Andrzejem Kuchem (AZS UMCS Lublin) - 7,53 i Mateuszem Jopkiem (AZS AWF Wrocław) - 7,52.

Konkurs skoku w dal kobiet dobrze rozpoczęła Nikola Horowska – w pierwszej kolejce uzyskała 6.45 i tym samym zapewniła sobie złoto. Srebro skacząc 6.43 zapewniła sobie Magdalena Bokun, a brązowy medal zdobyła skacząc 6.26 Adrianna Laskowska.

Norbert Kobielski bez problemu zaliczał w finałowej rywalizacji skoczków wzwyż kolejne wysokości – w pierwszych skokach zaliczał 2.08, 2.12, 2.16, 2.19 oraz 2.22. Zatrzymał się dopiero na 2.26. Dobrze spisał się też srebrny medalista, czyli Mateusz Kołodziejski który skoczył 2.19. Brązowy medal wywalczył Jakub Nielub (2.12).

Tytuł halowej mistrzyni Polski w skoku wzwyż obroniła Wiktoria Miąso, która pokonała w Arenie Toruń 1.86. Drugie miejsce z wyrównanym rekordem życiowym 1.82 zajęła Aneta Rydz. Brąz dla Alicji Wysockiej – 1.78.

Niedziela rozpoczęła się od chodu kobiet na 3000 m. Złoto zdobyła Katarzyna Zdziebło (Stal Mielec), która uzyskała czas 12:47.20. Druga metę minęła Olga Chojecka (WLKS Nowe Iganie). Brąz dla Agnieszki Ellward (Flota Gdynia). W chodzie mężczyzn na 5000 m triumfował Łukasz Niedziałek (RK Athletics Warszawa).

Mistrzem Polski w siedmioboju został Rafał Horbowicz (5820 punktów), przed Pawłem Wiesiołkiem (5735 pkt.) i Jackiem Chochorowskim (5451 pkt.).

W Arenie Toruń rozegrano trzy biegi sztafetowe. W rywalizacji drużyn mieszanych wygrała ekipa AZS UMCS Lublin (3:25.50). Najlepszymi klubami w sztafecie 4 x 200 metrów były wśród pań AZS-AWF Kraków (1:37.59) oraz w gronie panów KS Stal LA Ostrów Wlkp. (1:26.92).