https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drapieżnik z puszystym ogonem ukrywał się na Borneo

Tadeusz Oszubski
Choć podobno epoka odkryć przeminęła, to w trudno dostępnych zakątkach Ziemi nadal odkrywane są nieznane dotąd zwierzęta.

Choć podobno epoka odkryć przeminęła, to w trudno dostępnych zakątkach Ziemi nadal odkrywane są nieznane dotąd zwierzęta.

<!** Image 2 align=right alt="Image 25465" >Satelitarne sieci śledzą dziś każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi. Wciąż zapełniane są białe plamy na mapach, obszary, których dotąd nie dotknęła stopa człowieka.

Chmury kryją tajemnice

W lutym tego roku zespół naukowców z Australii, Indonezji i USA, działający pod patronatem ekologicznej organizacji Conservancy International, odkrył w górach Foja na Nowej Gwinei obszar, na którym żyją nieznane dotąd nauce gatunki roślin, motyli, żab, ptaka miodojada oraz kangura nadrzewnego. Ten górski region gigantycznej wyspy Nowa Gwinea jest jednym z najbardziej odizolowanych i niedostępnych miejsc na świecie. Nawet Papuasi z żyjących w dżungli lokalnych plemion Kwerba i Papasena, rzadko zapuszczają się na tamten obszar. Zajmujące powierzchnię ponad 1 mln hektarów lasy Foja trudno też fotografować z satelitów, ponieważ stale kryją je grube warstwy chmur.

Także w mniej izolowanych regionach wciąż odkrywa się zwierzęta, o których istnieniu nauka nie miała pojęcia. W grudniu 2005 r., w odludnej enklawie dżungli na Borneo badacze z ekologicznej organizacji World Wildlife Fund, kierowani przez duńskiego biologa dr. Stephana Wulffraata, odkryli nieznanego nauce drapieżnika. Zwierzę jest nieco podobne do kota, ma ciemnoczerwonawe futro i długi puszysty ogon.

<!** reklama left>Inny przypadek jest szczególnie zaskakujący. Dotyczy on małego ssaka odkrytego w Laosie w maju 2005 r. W marcu tego roku ustalono, że jest to gryzoń, który, według nauki, wymarł 11 mln lat temu.

Najpierw założono, że zwierzę to należy do nowej rodziny ssaków i nazwano je Laonastes aenigmamus. Zwierzę jest płochliwe i prowadzi nocny tryb życia. Zamieszkuje skaliste tereny odizolowanego, małego obszaru w południowo-wschodniej Azji. Jednak dr Mary Dawson, paleontolog z Carnegie Museum of Natural History w Pittsburgu, ustaliła, że zwierzę nie jest nowym gatunkiem, lecz dawno wymarłym gryzoniem z rodziny Diatomyidae. Ssaki te żyły 20-11 mln lat temu, a ich skamieliny znaleziono po raz pierwszy latem zeszłego roku w Chinach. Diatomyidae, przejściowo - Laonastes, przetrwał więc w ukryciu dwa razy dłużej, niż liczy historia istot człowiekowatych.

Przypuszczalnie jeszcze wiele zwierząt czeka na swych odkrywców. Trzeba się jednak spieszyć, bo nie wiadomo jak długo jeszcze będą istnieć światy, w których żyją nieznane nauce stworzenia.

Region skazany na zagładę

W lutym 2006 r. odkryto swoisty Świat Zaginiony na Nowej Gwinei, a już miesiąc później okazało się, że region ten jest skazany na szybką zagładę. Według ustaleń dr. Michaela Prentice, klimatologa z Plymouth State University w New Hampshire, klimat w lasach Foja zmienia się gwałtownie w wyniku globalnego ocieplenia. Temperatura podnosi się tam w tempie 3 stopni na każde 10 lat. Jest to najszybsza odnotowana na świecie zmiana klimatu. Prowadzi ona nieuchronnie do stopnienia ostatnich lodowców w górach Nowej Gwinei. W konsekwencji dojdzie tam do zniszczenia unikalnej fauny i flory.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski