- Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Dlatego do realizacji skierowaliśmy kolejnych 21 zadań. Będą one finansowane w oparciu o środki miasta.
Jak informuje ratusz, inwestycje związane z doświetleniem przejść są planowane w następujących lokalizacjach:
- ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
- ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
- ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
- ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
- ul. Fordońska / ul. Magazynowa
- ul. Szubińska / ul. ul. Łabiszyńska
- ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
- al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego / ul. Sandomierska
- ul. Kamienna / ul. Bałtycka
- ul. Fordońska / ul. Gajowa
- ul. Kamienna / ul. Gajowa
- ul. Nakielska / ul. Słoneczna
- al. Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r.
- ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
- ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
- ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
- ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
- ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
- ul. Kamienna / ul. Inwalidów
- ul. Twardzickiego / ul. Przybory
- ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)
Jak czytamy na stronie UM Bydgoszczy, obecnie trwa przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca zadania.
- Zależy nam na sfinalizowaniu prac w ciągu około 3 miesięcy od podpisania umowy. Zakładamy jednocześnie możliwość rozszerzenia zadania o kolejne 10 lokalizacji. Część zadań uruchomiliśmy już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi będą lepiej widoczni na skrzyżowaniach ul. Pelplińskiej z Derdowskiego, Galla Anonima i Jarużyńską. - informuje ratusz.
Warto wiedzieć. Pierwszy etap gotowy
- Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.
- Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.
Zobacz
Stop Agresji Drogowej, odc. 7
