
Uwaga na groźne dopalacze - strzeż się tych narkotyków!
Na polski rynek trafiły śmiertelnie groźne dopalacze, po zażyciu których może dojść do zgonu - opisujemy ich działanie. Przedstawiamy również najpopularniejsze dopalacze z informacjami, jak działają, w jakiej formie są sprzedawane, w jaki sposób niszczą zdrowie. Podpowiadamy, jakie objawy występują po zażyciu dopalaczy, gdzie i jak szukać pomocy lekarskiej.
Więcej o dopalaczach, jak działają, wyglądają i jak się przed nimi chronić na kolejnych stronach galerii ->
Zażywali dopalacze, 15-latek zmarł (źródło TVN/X-News):
zobacz także:
Skąd pochodzą nasze nazwiska?
Tak karmią pacjentów zagraniczne szpitale [ZDJĘCIA]
Tak karmią pacjentów polskie szpitale [ZDJĘCIA]

Uwaga na groźne dopalacze - strzeż się tych narkotyków!
Do Polski trafiły nowe rodzaje dopalaczy - „Gumiś” i „F-UF”. Substancje są niezwykle groźne. Działają nawet sto razy silniej od morfiny, a uzależniają szybciej niż heroina. Powstają z plastrów przeciwbólowych stosowanych w hospicjach.
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, zażycie dopalaczy może grozić śmiercią z powodu nagłego zatrzymania oddechu. Wszystko przez jedną z substancji – to furanylfentanyl pozyskiwany z plastrów przeciwbólowych używanych przez nieuleczalnie chorych w hospicjach. Jak informuje Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, osoba po zażyciu substancji, inaczej niż w przypadku pozostałych dopalaczy staje się senna i ma zaburzenia świadomości.
Na zdjęciu dopalacze.
polecamy:
Dziwne i nietypowe święta w kalendarzu

Uwaga na groźne dopalacze - strzeż się tych narkotyków!
Dopalacze mogą spowodować natychmiastową śmierć zażywającego. - O toksyczności fentanyli może świadczyć fakt ich użycia przez rosyjskie służby bezpieczeństwa podczas ataku na teatr na Dubrowce w Moskwie. Niejednokrotnie osoby przyjmujące fentanyle znajdowane są z igłą wbitą w żyłę, po tzw. złotym strzale. Substancje te działają poprzez blokowanie ośrodka oddechowego w rdzeniu przedłużonym - wyjaśnia dr n. med. Marcin Zawadzki, kierownik Pracowni Toksykologii Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Na zdjęciu opakowanie po dopalaczach.
polecamy:
Niebezpieczne manewry kierowców i wypadki na przejazdach kolejowych [WIDEO]

Uwaga na groźne dopalacze - strzeż się tych narkotyków!
- W przypadku klasycznych narkotyków, np. amfetaminy, zażywa się ilości miligramowe. W przypadku pochodnych fentanylu przyjmuje się dawki tysiąc razy mniejsze niż 1 miligram. W takiej sytuacji bardzo łatwo może dochodzić do przedawkowania - zarówno na etapie produkcji, jak i przyjmowania. Dwa podobne opakowania dopalacza nigdy nie zawierają tej samej dawki substancji czynnej - przestrzega wrocławski toksykolog.
Na zdjęciu opakowanie po dopalaczach.
polecamy:
Dni wolne o handlu w 2018 roku