Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donosicielstwo Polaków do skarbówki kwitnie. Nasi rodacy donoszą na potęgę

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Piotr Krzyżanowski
Polacy donoszą na potęgę. Nie robią tego z troski o finanse państwa, a, niestety, z zawiści i chęci zemsty. W 2019 roku fikus w regionie odnotował prawie trzy tysiące "skarg". Skarbówka nie kryje: - Jesteśmy otwarci na takie sygnały.

- W zeszłym roku miałem aż dwie kontrole skarbówki - powiedział nam pan Grzegorz, który prowadzi firmę remontową w powiecie bydgoskim. - Wcześniej nie było ich u mnie wcale, choć mam biznes od kilkunastu lat. Jestem pewien, że sprowokowała je jedna z moich niezadowolonych klientek. Nie mogłem dogadać się z tą kobietą, gdy remontowałem jej mieszkanie. Największemu wrogowi nie życzę takiej współpracy. Na pewno to ona na mnie doniosła!

Przeważają emocjonalne anonimy

Polacy bardzo chętnie donoszą do urzędów skarbowych. Piszą listy, e-maile, dzwonią.

- Są to zarówno informacje anonimowe, jak i podpisane, przy czym te zawierające faktyczne dane nadawcy stanowią zdecydowaną mniejszość - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - W 2019 roku otrzymaliśmy ich łącznie 2983. Każda jest analizowana i rozpatrywana pod kątem możliwości prowadzenia kontroli.

Polecamy także: Donosy do urzędu skarbowego. W Kujawsko-Pomorskiem nie są pisane w trosce o państwo, tylko z zawiści

Rzecznik IAS opowiada, że treść i sposób formułowania informacji wskazuje często na emocjonalny stosunek zawiadamiającego. Można się zatem domyślać, że najczęściej przekazują je osoby skonfliktowane ze sobą w codziennym życiu, spokrewnione ze sobą, sąsiedzi, byli wspólnicy i pracownicy. Dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i osób nie prowadzących działalności gospodarczej, przy czym w odniesieniu do firm ich przedmiotem są zazwyczaj: prowadzenie działalności gospodarczej bez zgłoszenia lub pomimo zawieszenia, ujmowanie w kosztach firmy wydatków prywatnych, zatrudnianie na czarno czy to, że ktoś nie wypłaca wynagrodzeń, nie ewidencjonuje sprzedaży na kasie fiskalnej, wystawia fikcyjne faktury. Ponadto, spora część informacji dotyczy zachowania określanego przez informatora jako "życie ponad stan", nieopodatkowywania najmu, nabywania dóbr materialnych (nieruchomości, samochody itp.), bezprawnego odliczania ulg podatkowych.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że tylko 15-30 procent donosów potwierdza się.

Kładzie kafelki na lewo to żona ma na zakupy

Oto przykładowe sygnały z naszego regionu:

"Uprzejmie donoszę, że Z. kładzie kafelki na lewo. Dlatego nie ma co się dziwić, że jego żona stale urzęduje po galeriach handlowych."

"K. sam pracuje, ma trójkę dzieci, ciekawe skąd wziął pieniądze na wycieczkę na Kretę. Pojechali wszyscy, nawet babcię zabrali!"
"Ciekawe za co X. kupił sobie zachodnie auto z klimą, skoro podobno oficjalnie jest bezrobotny!"

"Niniejszym chciałem donieść na nieuczciwość mojego sąsiada zamieszkałego w który otrzymał niesłusznie mieszkanie socjalne w ,gdzie jest zameldowany, a nie mieszka. Pan ten nie odprowadza żadnych podatków do urzędu skarbowego. Bezczelnie udaje biednego, a naprawdę zarabia bardzo dużo. Ma firmę, która robi różne naprawy, jednak nie są one nigdzie ujęte. Sam powiedział mi, że do państwa nie będzie płacił żadnych podatków. Do tego mieszkanie socjalne wynajmuje jako hotel i od tego też nie płaci żadnych podatków. Proszę sprawdzić warunki finansowe tego pana".

"Nigdy nie byłem donosicielem nawet się o to nie podejrzewałem. Ale czara goryczy się przelała. Szefostwo traktuje nas jak niewolników i znęca się nad nami. Ale najgorsze, że zaniża umowy o pracę i wypłaca część wynagrodzeń pod stołem, w kopercie, w swoim pokoju. A do tego połowa zamówień idzie bez faktur. Kwoty idą w miliony. Czy można to jakoś sprawdzić?"

"Wiecie, że haruję po 12 godzin, a szef odprowadza za mnie podatek, jakbym był zatrudniony na jedną czwartą etatu? Dorwijcie tego cwaniaka!"

Równie interesujące, jak same donosy, są również podpisy pod nimi. Oto kilka z nich: "nie podaję swoich danych w trosce o swoje życie", "życzliwy funkcjonariusz tego biednego kraju", "bardzo życzliwy obywatel" czy "gorąco pozdrawiam - anonim".

Polecamy także: Donos ma się teraz opłacić. Powstało zwolnienie podatkowe

Skarbówka nie kryje, że jest otwarta na sygnały wskazujące na nieprawidłowości, dlatego chętnie dzieli się numerem bezpłatnego Krajowego Telefonu Interwencyjnego (800 060 000) oraz adresem internetowym: [email protected]. Umożliwia obywatelom całodobowe przekazywanie informacji na temat naruszeń przepisów prawa podatkowego oraz opinii dotyczących funkcjonowania aparatu celno-skarbowego. Połączenia za pośrednictwem telefonu interwencyjnego I e-maila zapewniają anonimowe przekazanie informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Donosicielstwo Polaków do skarbówki kwitnie. Nasi rodacy donoszą na potęgę - Gazeta Pomorska