
We wstępie dużo było o przeziębieniu, jednak czym ono tak naprawdę jest? Tu cię zaskoczę, ale bardzo trudno je sklasyfikować nawet jako chorobę! Przeziębienie to jedynie nazwa zespołu objawów, jakie występują w czasie infekcji górnych dróg oddechowych.
Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że to tylko jedna i w dodatku najłagodniejsza z form takiej infekcji. Dlatego też pomimo objawów wskazujących na błahe przeziębienie, nie możesz ich bagatelizować.
Jeśli jest więc to jedna z podstawowych form infekcji górnych dróg oddechowych, to na niwelowanie objawów przeziębienia pomoże ci tych kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Dobra herbata pomaga na katar
Chociaż rada wypicia ciepłej herbaty kojarzy się z mało skutecznymi metodami babci, która w ten sposób walczyła z niemal każdą chorobą, to jednak w tym przypadku miała ona naprawdę racje. Przede wszystkim, plusy z picia herbaty chorując są dwa. W czasie przeziębienia, leżąc wymęczeni, często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu, które szczególnie teraz, jest nam niebywale potrzebne. Duże ilości przyjmowanych płynów pomagają nam rozrzedzić zalegający w drogach oddechowych śluz. Wysoka temperatura zaś rozszerzy nam naczynia krwionośne, co w połączeniu z przyjmowaną w czasie picia parą, spowoduje pozbycie się uczucia zatkanego nosa.

Parówka na katar
Wspominając o gorącej herbacie, mówiłem o parze. Przez rozszerzanie naczyń krwionośnych działa ona cuda. Dlatego też jednym ze sposobów walki z przeziębieniem jest parówka. Jej przygotowanie jest banalnie proste. Do garnka wlej wodę i gotuj do momentu, gdy ta zacznie parować. Pamiętaj jednak aby wody nie zagotować.
Gdy zobaczysz pojawianie się pary, zdejmij garnek z palnika i pochyl się nad nim delikatnie, osłaniając przestrzeń dookoła ręcznikiem. Taki zabieg wykonuj nie dłużej niż 5 min bez przerwy. Jeśli zaś czujesz, że jest ci zbyt gorąco, zrób sobie przerwę. Do wody warto dodać olejki eteryczne, przy czym najbardziej polecany przy katarze jest olejek eukaliptusowy, mający m.in. działanie rozgrzewające i rozkurczowe.

Ciepły prysznic
Równie skuteczny, bo i działający na identycznej zasadzie co wcześniej wymienione zasady jest ciepły prysznic. W momencie brania pod nim kąpieli, w kabinie wytwarza się bowiem multum pary, która podobnie do parówki czy ciepłej herbaty rozszerza nasze naczynia krwionośne, odtykając tym samym nasz zapchany nos.
Jeśli nie masz jednak prysznica, nic nie szkodzi. Podobny efekt jesteś w stanie osiągnąć, kładąc się w ciepłej wodzie w wannie.