https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do września budynek szkoły Zachemu zostanie rozebrany

Tomasz Zieliński
Ostatni uczniowie szkoły, której mury wkróce legną pod naporem ciężkiego sprzętu, opuścili ją osiem lat temu
Ostatni uczniowie szkoły, której mury wkróce legną pod naporem ciężkiego sprzętu, opuścili ją osiem lat temu Tomasz Czachorowski
Była zachemowska szkoła musi zniknąć. Na działce w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym najprawdopodobniej powstanie kolejna firma.

Przetarg na rozbiórkę poszkolnego budynku wygrała włocławska firma „Dźwigar”. Za zlikwidowanie rudery Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zapłaci około 285 tysięcy złotych.
[break]
Szkoła miała niegdyś powierzchnię ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Składała się z dwóch skrzydeł, połączonych parterowym łącznikiem, w którym znajdowała się sala gimnastyczna.

Potęga i upadek

Zasadniczą Szkołę Zawodową Zachemu przeniesiono do nowej siedziby w 1966 r. Obiekt powstał na terenie zakładów chemicznych, ponieważ kończący naukę pracę głównie podejmowali w zakładach. Co roku w jego murach kształciło się około 500 osób.
Ciężkie czasy zaczęły się na przełomie lat 80. i 90. Ograniczanie produkcji zakładu, a co za tym idzie - i zatrudnienia - wpłynęło również na szkołę. W podobnej sytuacji znalazła się większość polskich zakładów chemicznych, więc i popyt na specjalistów spadał. Poza specjalnościami ściśle związanymi z chemiczną produkcją przemysłową, szkoła zaczęła kształcić w innych zawodach: m.in. fotografów i lakierników samochodowych. W 1991 roku placówkę włączono do Zespołu Szkół Chemicznych.
Wraz z chyleniem się ku upadkowi Zachemu, podupadała też szkoła. Swoje dołożyła wprowadzana reforma edukacji praktycznie likwidująca szkolnictwo zawodowe. Brak było również pomysłu na dalsze wykorzystanie budynku. Specyficzne położenie szkoły na terenie funkcjonującego jeszcze Zachemu powodowało, że nie były nim zainteresowane nawet bydgoskie uczelnie, usilnie szukające nowych budynków na początku obecnego stulecia. Osiem lat temu szkoła przestała kształcić uczniów.

Kontrolowani na wejściu

- Łezka się w oku zakręciła, kiedy fotografowałem rozbiórkę budynku - mówi Tomasz Czachorowski, fotoreporter „Expressu”, który w latach 2000-2005 uczęszczał do Technikum Fototechnicznego przy Zespole Szkół Chemicznych, działającego w dawnym budynku zachemowskiej zawodówki. - Aby dostać się do szkoły, musieliśmy korzystać z przepustek. Kontrolowani byliśmy zawsze przez straż zakładową, która niekiedy rewidowała nam nawet torby. Do szkoły od bramy Zachemu mieliśmy do przejścia około 500 metrów.
W ostatnich latach budynek byłej szkoły stanowił już tylko źródło zaopatrzenia dla okolicznych złomiarzy. Władze BPPT podjęły decyzję o jego rozbiórce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Do "banasa", przecież towarzyszka PZPR dr Grażyna Ciemna była opiekunką Zachemu z ramienia swojej partii, to zamiast opiekować się Zakładem, wolała sprofanować w godzinach pracy piwskiem żłopiąc je na Fladze Państwowej na Starym Rynku z makaroniarzami podczas Euro 2012.
b
banas
Od końca prezydentury pana Wincentego Domisza Bydgoszcz popada w zapomnienie!!! Tylko ten Prezydent miał wizję Wielkiego miasta i dążył do tego systematycznie!! A teraz widać tylko brak Gospodarza!! Jedynie brać apanaże całkiem nie małe za nic nie robienie,,, to tylko w głowach włodarzą!!!
A
Anka
byłam tam niedawno, tylko 8 lat to szok... budynek był tak zdewastowany jak by tam żywej duszy nie było od 20stu lat.... było wszystko teraz będzie gruzowisko.... ani chemii w Bydgoszczy ani medycyny.... co jeszcze nam zabierzecie co jeszcze tutaj zniszczycie kochani włodarze :)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski