Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do sanatorium jak na wczasy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Rekordowa liczb zgłoszeń na wyjazdy sanatoryjne napływa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Chorzy jednak oczekują, że wyjadą w wakacje nad morze, w przeciwnym razie zdrowieją i z wyjazdu do sanatorium rezygnują.

Rekordowa liczb zgłoszeń na wyjazdy sanatoryjne napływa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Chorzy jednak oczekują, że wyjadą w wakacje nad morze, w przeciwnym razie zdrowieją i z wyjazdu do sanatorium rezygnują.

Ponad 30 tysięcy wniosków o pobyt w sanatorium wpłynęło w zeszłym roku do bydgoskiego oddziału NFZ. W tym - już ponad 8 tysięcy. - Z roku na rok dostajemy więcej podań, rośnie zainteresowanie tą formą leczenia - mówi Elżbieta Wilczyńska, naczelnik Wydziału Leczenia Uzdrowiskowego NFZ.

To oznacza kolejki. I rosnące niezadowolenie, gdy okaże się, że upragniony turnus w Kołobrzegu wypada w... styczniu. Bo każdy chce wyjechać nad morze i to w wakacje, kiedy pogoda jest najpiękniejsza, a pobyt w sanatorium urozmaicić można wakacyjnymi atrakcjami, co przekształca taki turnus w tanie wczasy nad morzem. - Szczególny problem mamy z nauczycielami, którzy w okresie wakacji mają niejako przymusowy urlop. Wszyscy oczekują wyjazdów w tych terminach, a to niemożliwe. Nie gwarantujemy terminu wyjazdu - mówi Elżbieta Wilczyńska.

<!** reklama>

NFZ nie gwarantuje też miejsca w jedynce, tego, że małżeństwa będą zakwaterowane razem, ani nawet, że razem wyjadą na turnus. To rodzi kolejne problemy. - Dużo zależy od bazy sanatorium. Bywa, że miejsc w małżeńskich dwójkach jest 20, a na wyjazd w określonym terminie wybiera się 50 małżeństw. Część z nich zostanie rozdzielona i trafi do kilkuosobowych pokoi. Na miejscu budzi to często ich sprzeciw - twierdzi Elżbieta Wilczyńska.

Bydgoszczanie najchętniej wyjeżdżają do Kołobrzegu, mniej chętnie do Inowrocławia i Ciechocinka. Nie wynika to jednak z nieatrakcyjności tych miejsc. - Część pacjentów uważa, że do Inowrocławia czy Ciechocinka może pojechać sobie samemu na weekend, bo ma blisko. Wolą wyjechać gdzieś dalej, w inne okolice. Kołobrzeg idealnie spełnia ich potrzeby. Bardzo dobry dojazd, rozsądna odległość i dobra baza sprawiają, że to hit wyjazdów sanatoryjnych w naszym regionie - potwierdza Elżbieta Wilczyńska. - Nie wszyscy rozumieją też, że sanatoria specjalizują się w danym leczeniu. Ktoś może chcieć jechać do Kołobrzegu, ale np. choroby ginekologiczne leczy się w Połczynie i tam dostanie skierowanie.

Ostatecznie o miejscu leczenia decyduje lekarz balneolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!