Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca służył kapłańską posługą

Kamila Czechowska
Błogosławiony ksiądz Władysław Mączkowski urodził się w 1911 roku w Ociążu, wsi położonej w województwie wielkopolskim w powiecie ostrowskim.

Błogosławiony ksiądz Władysław Mączkowski urodził się w 1911 roku w Ociążu, wsi położonej w województwie wielkopolskim w powiecie ostrowskim.

<!** Image 2 align=right alt="Image 99056" sub="Od lewej: kościół w Słupach - pierwsza parafia księdza Mączkowskiego, witraż z jego wizerunkiem w kościele świętego Marcina, w którym był wikarym oraz pamiątkowa tablica na budynku kościoła pw. świętej Małgorzaty w Szubinie Fot. Kamila Czechowska
">Jego ojciec, Szczepan Mączkowski, pracował jako kamerdyner we dworze w Ociążu. Był najmłodszy z licznego rodzeństwa. Ukończył szkołę podstawową w Ociążu, a następnie kontynuował naukę w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. W 1931 r., po ukończeniu gimnazjum, wstąpił do seminarium duchownego. Studiował w seminariach w Gnieźnie i Poznaniu. Został kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej, a święcenia otrzymał z rąk prymasa Augusta Hlonda.

Wikary w Szubinie

W 1937 roku skierowany został na wiejską parafię w Słupach, gdzie przebywał dwa lata. Następnie od lipca 1939 r. trafił na wikariat w Szubinie, gdzie ujawnił talent kaznodziejski i spowiedniczy. Ofiarnie pracował z młodzieżą. Cechował go wielki zapał duszpasterski i wzorowe życie kapłańskie.

Po wybuchu II wojny światowej ks. Władysław Mączkowski ukrywał się dzięki pomocy dwóch rodzin z parafii na podszubińskiej wsi Smolniki.

<!** Image 3 align=right alt="Image 99056" >Dzisiaj w stronę tej wsi w Szubinie biegnie ulica nosząca imię ks. Mączkowskiego. Po kryjomu służył posługą kapłańską wiernym.

W czasie okupacji, na polecenie władzy duchownej, objął parafię w Łubowie koło Gniezna, gdzie został aresztowany 26 VIII 1940 roku. Niemcy umieścili go w obozie przejściowym, zorganizowanym w majątku w Szczyglinie. 29 sierpnia 1940 r. wraz z innymi kapłanami przewieziony został do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a następnie trafił do kolejnego, w Dachau. Otrzymał obozowy numer 22760. Ostre rygory obozu koncentracyjnego wycieńczyły młodego kapłana, który w myśl miłości bliźniego często oddawał swą głodową porcję chleba współwięźniom. Zyskał opinię cichego i ofiarnego księdza, który wniósł w miejscu obozowego upodlenia i poniżenia człowieka - jasność wiary i dobroć.

<!** Image 4 align=right alt="Image 99056" >Śmierć w obozie

Starał się podnosić na duchu załamanych, kierując ich myśli ku Bogu i tłumacząc w duchu wiary okropności obozowego życia. Nad siły pracował w obozowym ogrodnictwie. Kapłan pogodnie oczekiwał na śmierć. Wyniszczony i gnębiony przez obozowych strażników, zmarł 20 sierpnia 1942 roku.

13 czerwca 1999 r. w Warszawie Papież Jan Paweł II beatyfikował duszpasterza męczennika. Ksiądz Władysław Mączkowski jest jednym z 108 błogosławionych męczenników.

W Szubinie, obok nazwy ulicy, ksiądz Władysław Mączkowski ma swoją tablicę pamiątkową, umieszczoną na ścianie zewnętrznej kościoła św. Małgorzaty, na tutejszym cmentarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!