Wielu pracowników już dziś przygotowuje plany urlopowe na rok 2023. Warto zerknąć do kalendarza i zastanowić się w jakie dni wziąć wolne, żeby - wykorzystując dni ustawowo wolne od pracy - wydłużyć sobie weekendy. Szczególnie obiecująco wypada maj – biorąc 3 dni urlopu, można mieć w sumie 9 dni wolnego.
Długie weekendy w 2023 r.
Spójrzmy na szczegóły. Już 6 stycznia 2023 r. obchodzimy Święto Trzech Króli, które jest dniem wolnym od pracy i przypada w piątek. Do dyspozycji mamy trzydniowy weekend.
W 2023 r. Wielkanoc wypada 9 kwietnia (jak zawsze jest to niedziela), a Poniedziałek Wielkanocny – 10 kwietnia. Tu również mamy więc 3-dniowy świąteczny weekend.
Dla pracowników dość korzystnie wypada majowy weekendy - 1 maja, a więc Święto Pracy wypada w 2023 r. w poniedziałek, z kolei obchodzone 3 maja Święto Konstytucji będziemy mieli w środę. Jeśli ktoś ktoś weźmie urlop we wtorek 2 maja, będzie miał pięciodniowy weekend (od 29 kwietnia do 3 maja). Biorąc urlop na kolejne dwa dni (czwartek, piątek), można mieć dziewięciodniowe wolne (od 29 kwietnia do 7 maja).
W 2023 r. Boże Ciało wypada 8 czerwca, jak co roku jest to czwartek. Wystarczy wziąć wolne w piątek, aby zrobić sobie w sumie czterodniowy weekend.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i zarazem Święto Wojska Polskiego jak co roku obchodzimy 15 sierpnia. W 2023 r. to święto wypada we wtorek. Można więc wziąć wolny poniedziałek (14 sierpnia) i cieszyć się czterodniowym weekendem.
Idźmy dalej – w poprzednich latach korzystnie dla pracowników wypadały święta listopadowe. W 2023 r. 1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych, przypada w środę. Żeby zrobić sobie pięciodniowe wolne, trzeba wziąć urlop w poniedziałek i wtorek – dni poprzedzające święto. Można też wydłużyć wolne do 9 dni, ale wówczas musimy wziąć jeszcze dwa dni urlopu (czyli w sumie 4 dni urlopu). Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, w 2023 r. wypada w sobotę.
Przypomnijmy, że jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypada w sobotę, to pracodawca musi udzielić wolnego w innym terminie. Tak będzie z 11 listopada – za święto w sobotę otrzymamy wolne w innym dniu roboczym. Jeśli święto wypadnie w niedzielę, to nie otrzymamy z tego tytułu wolnego w inny dzień (święto w niedzielę nie obniża wymiaru czasu pracy).
Korzystnie wypada kalendarz grudniowy. Pierwsze i drugie święto Bożego Narodzenia w 2023 r. przypada w poniedziałek i wtorek. Kto weźmie 3 dni wolnego, wydłuży sobie wolne do 10 dni (Nowy Rok 1 stycznia 2024 roku wypada bowiem w poniedziałek).
Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku
- 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (jak zawsze jest to niedziela)
- 10 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (jak zawsze jest to poniedziałek)
- 1 maja – Święto Pracy (poniedziałek)
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
- 28 maja - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki - jak zawsze jest to niedziela)
- 8 czerwca - Boże Ciało (jak zawsze jest to czwartek)
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)
