MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długi mają głównie 40- i 50-latkowie. Rekordzistka w Kujawsko-Pomorskiem jest winna 4,2 mln zł!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Na listę dłużników z regionu trafiają najczęściej osoby w wieku 36-65 lat. Rekordzistka jest winna 4,2 mln zł! W długi wpędzają nas rosnące koszty utrzymania i konsumpcyjny styl życia.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polacy mają do oddania 44,2 mld zł. Dłużnicy na Pomorzu i Kujawach są winni bankom i innym instytucjom prawie 2,7 mld zł.

- Rodacy zadłużają się nie tylko z powodu konsumpcyjnego podejścia do życia, ale także mniejszej siły nabywczej ich portfeli, spowodowanej m.in. przez inflację. Ogromną część dochodów pochłaniają codzienne wydatki oraz stałe opłaty jak czynsz, woda, prąd czy gaz. W rezultacie wiele osób boryka się z trudnościami ekonomicznymi. Wymusza to na nich konieczność ograniczenia wcześniejszej swobodnej konsumpcji i powinno motywować do podejmowania bardziej świadomych decyzji finansowych – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Pani Alicja z Bydgoszczy przyznaje, że odkąd pod koniec września jej córka wyjechała na studia do Poznania, poziom jej życia znacznie się obniżył.

- Co miesiąc na mieszkanie, dojazdy, jedzenie, podręczniki i drobne rozrywki dajemy jej z mężem 2800 złotych. To dla nas spory wydatek, choć wiem od koleżanek, że one przelewają dzieciom studiującym poza domem nawet i 4000 złotych. Na miejscu mamy jeszcze na utrzymaniu 12-letniego syna, a jego zajęcia dodatkowe kosztują miesięcznie 800 złotych. W kwietniu dostaliśmy też podwyżkę czynszu ze spółdzielni mieszkaniowej - prawie 220 złotych więcej co miesiąc. W długi jeszcze nie wpadliśmy, ale coraz trudniej spiąć domowy budżet - opowiada nasza Czytelniczka.

Kredyt, a do tego duże wydatki

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że najmocniej obarczeni niezapłaconymi rachunkami są konsumenci, którzy mają 36-65 lat. Odpowiadają za ponad 3/4 całego zadłużenia. W naszym regionie dłużników w tym przeziale wiekowym jest 84,3 tys. osób. Są winni bankom i różnym instytucjom łącznie 2,1 mld zł. Średnie zadłużenie to 25,3 tys. zł.

- Rekordzistką w zadłużeniu jest kobieta, winna 4,2 mln zł m.in. funduszowi sekurytyzacyjnemu, który odkupił długi od pierwotnych właścicieli, głównie banków - mówi Alicja Hamkało, Starszy Specjalista ds. PR w KRD.

Dlaczego osoby pomiędzy 36. a 65. rokiem życia wpadają w długi?

Zwykle osoby te mają kredyt na mieszkanie i samochód oraz ponoszą wysokie koszty związane z utrzymaniem rodziny i zapewnieniem jej odpowiedniego poziomu życia. Obejmuje to wydatki na dzieci i ich edukację, a także inwestowanie we własny rozwój oraz podnoszenie kompetencji zawodowych. Z kolei bardziej dojrzała część tej grupy często jest obarczona finansowaniem studiów dzieci i ich utrzymaniem w tym czasie, a następnie pomaganiem w usamodzielnianiu się. Nierzadko powodem zadłużenia bywa też utrata pracy, choroba lub – w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – problemy biznesowe.

Żyją ponad stan i wpadają w długi

Z kolei osoby do 35. roku życia chcą „mieć tu i teraz”. Takie podejście do życia sprawia, że wielu konsumentów pod wpływem chwili decyduje się na zakupy ratalne lub skorzystanie z usługi BNPL (kup teraz, zapłać później), czyli coraz popularniejszych odroczonych płatności. Kosztowne wakacje, weekendowe wycieczki, drogie usługi związane z dbaniem o wygląd czy najnowszy sprzęt elektroniczny są obiektem pożądania młodych, ale ich dochody nie są w stanie pokryć tych wydatków. Sięgają więc po kredyty.

– Negocjatorzy firm windykacyjnych często słyszą od takich dłużników, że kupili coś na raty pod wpływem impulsu czy chwilowej mody i nie zastanawiali się, z czego uregulują zobowiązanie. Przykładowo latem są to rowery i hulajnogi, które służą tylko w sezonie, ale spłacać je trzeba rok lub dłużej. Z naszego doświadczenia wynika też, że osoby z młodszej grupy wiekowej często zmieniają numer telefonu, aby uniknąć odpowiedzialności za długi – podkreśla Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Na Pomorzu i Kujawach zadłużenie 32,7 tys. mieszkańców do 35. roku życia sięga 339,6 mln zł. Średni dług wynosi 10,4 tys. zł. Rekordzistką jest kobieta, która powinna oddać 528 tys. zł m.in. instytucjom samorządowym i administracji publicznej.

Seniorzy najbardziej zdyscyplinowani

Najmniejsze zadłużenie mają mieszkańcy regionu mający powyżej 65 lat. Na pomorzu i Kujawach takich osób jest 14,6 tys., a ich dług wynosi 238,1 mln zł. Średnio na osobę to 16,3 tys. zł. Rekordzistką jest kobieta winna 1,3 mln zł firmie windykacyjnej.

– Przyczyny trudności w spłacie zobowiązań przez emerytów to zazwyczaj nadmiernie wysoki kredyt lub zaciąganie kolejnych pożyczek, aby uregulować poprzednie, ale także utrata dodatkowych źródeł dochodu. Pomagają sobie ratami, aby zapłacić za opał, leki oraz bieżące potrzeby. W przeciwieństwie do najmłodszej grupy wiekowej osoby starsze czują się zobowiązane do spłaty i wywiązania z zawartych umów - podsumowuje Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Długi mają głównie 40- i 50-latkowie. Rekordzistka w Kujawsko-Pomorskiem jest winna 4,2 mln zł! - Gazeta Pomorska