Szacuje się, że do 2030 r. 30% nieruchomości należących do firm będzie elastyczne. Jedną z głównych przyczyn zmiany modelu najmu firmowych nieruchomości są koszty. Firmy mogą zaoszczędzić czasem nawet i 50% lub więcej. Ograniczenie długoterminowych umów najmu, kosztów inwestycyjnych i kosztów ogólnych poprawia sytuację finansową, która ma związek z ryzykiem finansowym.
Jak prognozują specjaliści IWG – grupy globalnych dostawców elastycznej przestrzeni biurowej w tym Regus i Spaces - obowiązujące wkrótce standardy MSSF 16 według których aktywa stanowiące przedmiot leasingu będą uwzględniane w zestawieniu bilansowym przedsiębiorstwa — zainicjują dostrzeganie tych zalet i wykorzystanie szerszych możliwości elastycznych przestrzeni do pracy przez coraz więcej firm.
Ryzyko strategiczne to kolejny obszar wspierany przez elastyczne nieruchomości.W celu łatwego dotarcia do nowych klientów, dostawców czy pracowników firma musi docierać do nowych rynków. Wcześniej podpisana długoterminowa umowa najmu na biuro, które nagle staje się nierentowne może być kulą u nogi w momencie, gdy np. w tym samym czasie, na innych rynkach, pojawia się nowa okazja biznesowa.
Strategie związane z elastycznymi przestrzeniami do pracy ograniczają takie ryzyko. Dostawcy globalni typu Regus czy Spaces, mogą zapewnić to, czego klient potrzebuje w danym momencie. Potwierdzają to badania IWG - 82% pytanych wierzy, że elastyczna praca pozwala przedsiębiorstwom wkraczać na nowe rynki.
Kolejnym zagadnieniem jest zatrzymanie zasobów ludzkich i talentów. W świecie z siecią globalnych połączeń, w którym panuje niezwykle zacięta rywalizacja, o sukcesie zawodowym może decydować posiadany talent. Jak podaje Timewise, 87% pracowników chciałoby mieć możliwość elastycznej pracy1 co wcale nie oznacza sporadycznej pracy z domu. Respondentom zależy raczej na pracy w podróży, na nowych bodźcach sprzyjających produktywności i kreatywności, na poznawaniu nowych biur i dopasowywaniu swojego zawodowego zaangażowania do prywatnych planów. Jeśli dana firma jest w stanie im to zapewnić, zwiększa swoją atrakcyjność jako pracodawca. Poczucie komfortu i balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym sprawia, że ambitne, międzynarodowe korporacje nie tracą tego, co ich najbardziej wyróżnia — swoich ludzi.
Na koniec, strategie związane z elastycznymi przestrzeniami do pracy mogą zapewnić zarządzającym ryzykiem spokój ducha czyt. opracowany plan na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń, które mogłyby naruszyć ciągłość biznesową, zarówno z fizycznej, jak i cyfrowej perspektywy. Brak przywiązania do jednej lokalizacji, możliwość zmiany siedziby firmy w każdym momencie oraz bezpieczeństwo sieciowe i wsparcie IT — na wypadek awarii sieci klienta – zmniejsza zagrożenia.
Rewolucja dotycząca przestrzeni do pracy zmieniła sposób postrzegania życia biurowego. Obecnie liderzy biznesowi dostrzegają konkretne strategiczne i finansowe korzyści, które ta rewolucja w przyszłości przyniesie organizacjom różnej wielkości. Najważniejsze jest to, w jaki sposób pomoże ona ograniczyć różne zagrożenia i realizować nowe możliwości. I to chyba dlatego najmądrzejsi specjaliści ds. zarządzania ryzykiem obecnie skupiają uwagę na portfelu nieruchomości.
Sprawdź nasze inne informacje i porady