
4. Pamiętaj o wykopaniu bulw mieczyków
Bardzo ważna sprawa to wykopywanie bulw na zimę. Rośliny są wrażliwe na mrozy, dlatego po kwitnieniu trzeba wykopać ich bulwy, wysuszyć w przewiewnym miejscu, oczyścić z resztek pędów oraz liści, usunąć bulwki przybyszowe (przechowuje się je w papierowych torebkach) i przechować do wiosny w ażurowych skrzynkach w suchym, chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 5-8°C). Obniżona temperatura jest ważna, bo bez przechłodzenia, mieczyki nie zawiążą kwiatów.

5. Nie zwlekaj z wykopaniem mieczyków
Bardzo ważną sprawą jest też termin ich wykopania, który powinien wynosić od 3 do 4 tygodni po kwitnieniu. Bulwy pozostawione w ziemi zbyt długo lub wstawione do przechowalni bez wcześniejszego wysuszenia, łatwo zapadają na choroby grzybowe, słabną i nie zakwitają w kolejnym roku lub nawet nie przetrzymują zimy.

6. Z sadzeniem się nie spiesz
Kolejna sprawa to sadzenie bulw. Odpowiedni termin to przełom kwietnia i maja, jeśli jednak temperatury są w tym czasie za niskie, cebulki mogą przemarznąć, dlatego z ich sadzaniem powinniśmy poczekać nawet do połowy maja. Wprawdzie później posadzone bulwy później zakwitną, ale nie zostaną zniszczone przez wiosenne przymrozki.

7. Posadź gladiole na dobrej głębokości
Mieczyki trzeba posadzić odpowiednio głęboko - umieszczając w podłożu na głębokości równej 3-krotnej wysokości bulwy. Rośliny posadzone zbyt płytko, mogą przewracać pod ciężarem kwiatów, natomiast posadzone za głęboko, mogą mieć problemy z kiełkowaniem i kwitnieniem.
Przed sadzeniem warto też zabezpieczyć bulwy środkiem grzybobójczym, dzięki czemu nie zapadną na choroby grzybowe.