https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla Ubera i podobnych firm będą mogli jeździć tylko licencjonowani kierowcy

pak
Zdjęcie ilustracyjne
W Toruniu odbyła się ogólnopolska konferencja przewoźników poświęcona projektowi nowelizacji ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców. Zmiany dotkną amerykańskiego Ubera, czy rosyjski Yandex, a także mniejsze lokalne platformy.

W Toruniu oprócz związkowców zrzeszonych w Konfederacji Związków i Organizacji Przewoźników Drogowych "Transportowcy" pojawili się Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury i budownictwa, Bogdan Oleksiak, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury, Rafał Rewoliński, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego wraz z radcą prawnym ITD Mirosławem Montowskim.

Paweł Biedrzycki, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego z Warszawy zwracał uwagę na problem "uberyzacji" kolejnych gałęzi gospodarki. Przy czym nie chodzi tylko o globalnie działającego Ubera, ale także rosyjski Yandex lub inne działające lokalnie platformy: aplikacje i strony internetowe, które umożliwiają zorganizowanie przejazdu.

Zobacz także: Jak dobrze znasz Toruń? Sprawdź się! Quiz wiedzowy z masą archiwalnych zdjęć!

- Zagrożenie dotyczy nie tylko naszej branży, ale także innych gałęzi gospodarki. W Warszawie startuje dostawa jedzenia Uber-eats, kolejny segment zagospodarowany przez firmę - zwraca uwagę przewoźnik.

Przedstawiciele ITD przedstawili prawne aspekty działalności pośredników usług przewozowych, jak nazywają działalność prowadzoną przez Ubera i innych. Kierowcy, którzy realizują takie przewozy, powinni legitymować się - podobnie jak taksówkarze - m.in. licencją i badaniami, a przede wszystkim prowadzić działalność gospodarczą. W dodatku rady gmin - niezależnie od wielkości miejscowości - będą mogły wprowadzić egzaminy dla kierowców ze znajomości topografii

Nowe światło na problem rzuciło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 grudnia 2017 roku.

"Usługę pośrednictwa, taką jak ta, o której mowa w postępowaniu głównym (przyp. - oferowana przez Ubert Systems Spain) i która polega na odpłatnym umożliwianiu nawiązywania kontaktów, poprzez aplikację na telefon, między właścicielami pojazdów niebędącymi zawodowymi kierowcami a osobami chcącymi przebyć trasę miejską, należy uznać za usługę nierozerwalnie związaną z usługą przewozową, a tym samym za usługę wchodzącą w zakres "usług w dziedzinie transportu", w rozumieniu art. 58 ust. 1 TFUE" - brzmi wyrok w sprawie z Hiszpanii.

Zobacz także:

Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację.Wielu siada za kółkiem po nocnej imprezie, bo są pewni, że już wytrzeźwieli. Sprawdziliśmy, jak długo się trzeźwieje.PRZECZYTAJCIE >>>>>Ważne: Będzie zakaz sprzedaży alkoholu dla osób poniżej 21 roku życia?Zobacz także: Luksusowe życie bossów mafijnych w Polsce [PRYWATNE ZDJĘCIA]Polecamy: Tylko dobry kierowca odpowie prawidłowo na te 12 pytań! [QUIZ]

Jak długo się trzeźwieje? Sprawdziliśmy! [PRZYKŁADY]

Nowelizacja wprowadza szereg obowiązków zarówno na kierowców, jak i firmy, za pośrednictwem których organizowane są przejazdy. Koniecznie będzie ewidencjonowanie przejazdów, pracowników i współpracowników. W ten sposób możliwe będzie kontrolowanie, czy przejazdy wykonują licencjonowani kierowcy.

W przypadku wielokrotnego ujawnienia łamania przepisów strony, aplikacje lub numery telefonów będą blokowane za pośrednictwem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Najprawdopodobniej już w kwietniu projekt trafi do premiera, a stamtąd do Sejmu.

- Pewne szczegóły trzeba jeszcze dopracować, ale jesteśmy coraz bliżej tego, o co walczymy od dwóch lat, czyli o równe traktowanie wszystkich podmiotów - mówi Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Konfederacji Związków i Organizacji Przewoźników Drogowych "Transportowcy".

Zobacz także:

Obejrzyj także: Karety "Nowości"

NowosciTorun

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
K.
Jest koniec roku, co dzieje się w temacie Ubera? Dlaczego w tym mieście nie można zamówić żadnego transportu przez aplikację? Lubię wiedzieć gdzie jest kierowca anie czekać na transport jak na autobus. Chciałabym też móc ocenić przejazd jeśli kierowca łamie przepisy albo jest brudasem. Czy miasto zdaje sobie sprawę, że zostaje daleko w tyle za innymi miastami, bo się nie rozwija.
X
XYZ
janusze chyba nie zdają sobie sprawę, że wyrównanie zarówno przywilejów jak i obowiazków jest dla nich zagrożeniem
i
i ja
Zdobyć licencję w cale nie jest trudno
s
się obawiać
to tylko projekt
U
Uber
Czyli Uber będzie mógł jeździć buspasami i stawać przy słupkach?
I
I dobrze
I dobrze, jak tylko będą równe warunki to zwykłe taksówki poznikają
P
Paweł
Taksówkarze mają licencje a jeżdżą jak debile... Licencja nic nie gwarantuje
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski