W kościele w Potulicach Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodził wczoraj ważną dla siebie rocznicę. Zjechali na nią biskupi, władze uczelni oraz samorządowe.
<!** Image 2 align=right alt="Image 88537" sub="Mszę celebrował założyciel dzisiejszej fundacji, arcybiskup Stanisław Wielgus, kazanie wygłosił abp Józef Życiński. Obecni byli starosta nakielski Andrzej Kinderman i burmistrz Nakła, Zenon Grzegorek Fot. Paweł Antonkiewicz">- W święto apostołów Piotra i Pawła składamy dzisiaj ofiarę dziękczynienia za Fundację Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego imienia Anieli Hrabiny Potulickiej z okazji 80. rocznicy jej powołania, czcimy też 76. rocznicę śmierci fundatorki - powiedział biskup bydgoski, Jan Tyrawa, przed mszą w potulickim kościele.
Fundacja powstała w 1925 roku dla wsparcia rodzącej się lubelskiej uczelni. „Ofiara ta uczyniona została w chwili najbardziej może krytycznej dla uniwersytetu” - pisał prof. Jan Ziołek w opracowaniu „Fundacja Potulicka i Anieli hr. Potulickiej 1925-1948”. Składki na jego funkcjonowanie ze środków prywatnych nie wpływały systematycznie, „a ofiarność indywidualna wystarczała jedynie na zaspokojenie bieżących wydatków i remont budynków otrzymanych od wojska”.
<!** reklama>Pierwszy akt notarialny fundacji spisano w Poznaniu w 1925 roku. Zapisano w nim, że celem fundatorki jest dostarczenie środków na utrzymanie Uniwersytetu Katolickiego w Lublinie. Majątek fundacji obejmował ponad 6 tysięcy hektarów gruntów i lasów wraz z „całym urządzeniem gospodarczym”. Rada Ministrów zatwierdziła fundację 14 marca 1928 roku, co pozwoliło przyznać uniwersytetowi pełne prawa wyższej uczelni i osobowość prawną. Na ważną rzecz dotyczącą okoliczności powołania fundacji zwrócił wczoraj uwagę arcybiskup Józef Życiński, wielki kanclerz KUL, metropolita lubelski.
<!** Image 3 align=right alt="Image 88537" >- Hrabina Aniela Potulicka powołując fundację potrafiła myśleć w kategoriach całego Kościoła i całej ojczyzny, co wcale nie było łatwe po zaborach, w czasach wyraźnego podziału na Polskę Kongresową i Wielkopolskę - mówił metropolita. - Kiedy powstawał KUL, zgłoszono 17 propozycji powołania takiego ośrodka, od Kalisza po Krzemieniec. Trzeba była szukać kompromisu i finansów na jego funkcjonowanie.
Po II wojnie światowej, w 1948 roku, majątek fundacji został przejęty na rzecz skarbu państwa. Udało się go odzyskać dopiero w 1991 roku, kiedy powołano do życia fundację pod jej obecną nazwą - Fundację KUL imienia Anieli Hrabiny Potulickiej. Jej majątek obejmuje 7 tys. hektarów użytków, skupionych w 8 gospodarstwach - sześć rolnych (Wojnowo, Krąpiewo, Osówiec, Teresin, Ślesin, Lisi Ogon), jedno rybackie (Ślesin), jedno pomocnicze (Lisi Ogon). Specjalizuje się w hodowli bydła i krów oraz ryb.
Warto wiedzieć
Hrabina Aniela Potulicka żyła w latach 1861- 1932.