Djoković w ankiecie PAP

Koniec roku obfituje w różnego rodzaju plebiscyty. Najlepsi sportowcy wybierani są przez związki i federacje krajowe, ale także przez dziennikarzy i kibiców.

W tradycyjnerj ankiecie Polskiej Agencji Prasowej (w tym roku była to 54. edycja) na najlepszego sportowca Europy w 2011 roku wygrał serbski tenisista Novak Djoković. Na drugiej pozycji uplasował się mistrz świata Formuły 1 Niemiec Sebastian Vettel, a na trzeciej jego rodak, czołowy koszykarz ligi NBA Dirk Nowitzki. Miejsce tuż za podium zajęła norweska biegaczka narciarska Marit Bjoergen.

To pierwsze zwycięstwo sportowca reprezentującego Serbię w tej ankiecie i ósme z rzędu przedstawiciela białego sportu. W zeszłym roku triumfował Hiszpan Rafael Nadal (najlepszy także w 2008).

<!** reklama>24-letni Djoković jest zwycięzcą trzech spośród czterech tegorocznych turniejów wielkoszlemowych: Australian Open, Wimbledonu i US Open. Zgromadził w ankiecie 163 pkt i o 42 wyprzedził Vettela oraz o 101 Nowitzkiego.

W tegorocznej ankiecie zgłoszono 53 sportowców z 23 krajów - 37 mężczyzn i 16 kobiet - reprezentujących 29 dyscyplin (głosowali dziennikarze 18 europejskich agencji prasowych). W tym gronie znalazło się dwóch Polaków - Robert Lewandowski i Paweł Wojciechowski. Piłkarz Borussii Dortmund został sklasyfikowany na 27. miejscu (6 pkt), a mistrz świata w skoku o tyczce, zawodnik Zawiszy Bydgoszcz, na 36. (4 pkt).

Ankieta PAP organizowana jest od 1958 roku. Jej pierwszym zwycięzcą został bohater ME w Sztokholmie, zdobywca złotych medali w biegu na 5000 i 10000 m, Zdzisław Krzyszkowiak (jego imieniem nazwany jest stadion Zawiszy). W latach 1966 i 1974 triumfowała Irena Szewińska. To jedyni polscy triumfatorzy plebiscytu.

Wspomniany już napastnik reprezentacji Polski Robert Lewandowski za swoją postawę w rozgrywkach Bundesligi (12 goli i 6 asyst) jest doceniany nie tylko w Niemczech. Hiszpańska „Marca” uznała, że Polak zasłużył na miejsce w gronie 20 zawodników, którzy błysnęli w drugiej połowie 2011 roku i wkrótce mogą zostać mega gwiazdami.

A jeśli jesteśmy przy futbolu, to dodajmy, że słynny piłkarz reprezentacji Argentyny i Barcelony 24-letni Lionel Messi triumfował w plebiscycie francuskiego magazynu „L’Equipe” na sportowego „Mistrza mistrzów 2011” (Champion des champions). Messi zdobył 807 pkt i wyprzedził Novaka Djokovica (699) oraz mistrza świata Formuły 1 Sebastiana Vettela (255).

Z kolei niemiecki kierowca został doceniony nie tylko przez szefów zespołów F1, ale także fanów tej dyscypliny w specjalnej ankiecie przeprowadzonej w Internecie.