Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który zwiększy ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Jak wyjaśniono chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będą zasilały składki płacone przez deweloperów:
- w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc.;
- w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 0,2 proc.;
- faktyczna wysokość stawki będzie określana w rozporządzeniu, co zapewni elastyczność oraz możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe;
- składka na Fundusz odprowadzana będzie przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP).
- Taki poziom nie sprawia wrażenia zbyt wyśrubowanego, a instytucja DFG nie powinna wpływać w odczuwalny sposób na ceny nowych mieszkań- zwraca uwagę w komentarzu Jarosław Jędrzyński, ekspert RynekPierwotny.pl. - Tym bardziej, że w normalnych warunkach rynkowych wpłaty nie powinny przekraczać symbolicznego poziomu 1 proc.- zauważa.
Jego zdaniem przy średniej deweloperskiej marży brutto na poziomie 25 proc., jaką w ostatnich czasach komunikują deweloperzy, nie jest to ciężar nie do udźwignięcia nawet przy założeniu wzięcia go przez przedsiębiorców na własne barki. - Co więcej, istnieje realna szansa na to, że ich ewentualne korzyści powołania do życia DFG przerosną oczekiwane koszty wpłat- czytamy w komentarzu.
Jędrzyński tłumaczy, że w zamian klienci deweloperskich biur sprzedaży zyskają "praktycznie stuprocentowe bezpieczeństwo środków wpłacanych na rachunki powiernicze, które, co do czego nie ma wątpliwości, dotychczas nie były w chronione w sposób absolutny".
- Z całą pewnością w istotnym stopniu zwiększy się zaufanie do mieszkaniowego rynku pierwotnego, przyciągając do niego tych klientów, którzy wciąż w obawie o kupno „dziury w ziemi” od dewelopera, wybierali rynek wtórny- podsumowuje.
