https://expressbydgoski.pl
reklama

Dekarbonizacja: jak zielona transformacja napędza gospodarkę

Materiał informacyjny EDP
Instalacje solarne na dachach magazynów są coraz popularniejsze.
Instalacje solarne na dachach magazynów są coraz popularniejsze. EDP
Inwestycje w OZE chętnie realizują operatorzy logistyczni, którzy w ten sposób mogą zasilać swoje centra dystrybucji. Dysponują oni zwykle znacznymi powierzchniami dachów na magazynach, na których mogą zostać wybudowane instalacje solarne. Firmy te generują duże zapotrzebowanie na energię, niezależnie od pory dnia.

Transformacja na rzecz stabilnych kosztów

Dekarbonizacja to proces stopniowego zmniejszania emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest to jeden z najważniejszych celów, jakie stawia sobie współczesne społeczeństwo, zmagające się z konsekwencjami zmian klimatycznych. Działania na rzecz obniżania emisji CO2 mogą początkowo wydawać się kosztowne i wymagać znacznego wysiłku. Jednakże ostatecznie przynoszą one istotne korzyści zarówno dla środowiska (np. czystsze powietrze, ochrona przyrody), jak i dla gospodarki (np. rozwój innowacyjnych technologii, nowe miejsca pracy).

Inwestycje w zieloną energię przynoszą wymierne korzyści. Oznaczają one dla firm szansę na niższe i przewidywalne rachunki za prąd. Na przykład energia z instalacji fotowoltaicznej zastępuje pobieraną z sieci publicznej, której źródła w blisko 70% w Polsce stanowią elektrownie węglowe i gazowe. Dodatkowo można zwiększyć efektywność systemu poprzez instalację magazynów energii, które pozwalają na wykorzystanie wyprodukowanej nadwyżki na przykład w nocy.

Natomiast wahające się ceny węgla i gazu sprawiają, że przedsiębiorcy w naszym kraju mogą być narażeni na nieprzewidziane wzrosty kosztów prowadzenia biznesu. Chociażby w 2022 roku ceny energii elektrycznej na giełdzie wzrosły prawie trzykrotnie w związku z sytuacją na rynku surowców. Ostatnie dane Urzędu Regulacji Energetyki potwierdzają, że ceny energii elektrycznej dla przemysłu w Polsce są wysokie i charakteryzują się znaczną zmiennością. W okresie od stycznia do listopada 2024 r. średnie miesięczne ceny w kontraktach spotowych wahały się między 330 a 540 zł za 1 MWh.

Taka sytuacja sprawia, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną staje się atrakcyjna dla przedsiębiorców i pokazuje to, jak istotne jest uniezależnienie się od paliw kopalnych.

Jak transformacja energetyczna wspiera rozwój gospodarczy?

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną zmienia zasady gry w wielu sektorach. Dekarbonizacja otwiera drzwi do innowacji, takich jak gospodarka obiegu zamkniętego czy ekologiczne start-upy. Ograniczanie emisji CO₂ to nie tylko ekologia, ale także szansa na rozwój nowych branż, wzrost zatrudnienia i budowanie przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku. Zdaniem Międzynarodowej Organizacji Pracy w samym 2023 roku powstało 2,5 mln nowych miejsc pracy związanych z energią odnawialną.

Natomiast według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej w 2023 roku w branży OZE w Polsce pracowało 212 tys. osób. Prognozy wskazują, że do 2030 roku powstanie kolejne 300 tys. zielonych miejsc pracy. Zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistów w branżach takich jak OZE, elektromobilność, infrastruktura sieciowa i termomodernizacja budynków. Firmy będą poszukiwać m.in. inżynierów, techników, konsultantów, analityków biznesowych i projektantów. Oprócz specjalistów technicznych wzrośnie zapotrzebowanie na ekspertów ds. magazynowania energii, infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, mikrosieci i cyberbezpieczeństwa systemów energetycznych. Potrzebni będą również specjaliści ds. handlu i doradztwa związanego z zielonymi technologiami, informatyką, automatyką i robotyzacją.

Transformacja energetyczna stwarza nowe możliwości nie tylko dla specjalistów z branży energetycznej. Przykładowo, inwestycje w fotowoltaikę (PV) mogą obniżyć koszty energii, uwalniając środki, które firmy mogą przeznaczyć na rozwój swojej podstawowej działalności lub na zatrudnienie nowych pracowników. Producenci z sektorów energochłonnych, takich jak na przykład przemysł, przetwórstwo czy produkcja, coraz częściej wdrażają rozwiązania z zakresu zielonej energii.

Transformacja energetyczna to globalny trend wynikający z potrzeby budowy zarówno mniej emisyjnej gospodarki, jak i z rosnącego zapotrzebowania na energię. Należy pamiętać, że dotychczasowe elektrownie w Polsce się starzeją i wymagają coraz większych nakładów na utrzymanie. Dlatego należy budować w Polsce nowe źródła odnawialne i magazyny energii, które nie generują szkodliwych emisji i zapewniają tańszą energię elektryczną. Inną ich zaletą jest to, że OZE mogą być rozproszone po całym kraju, być różnej wielkości i budowane przez lokalnych przedsiębiorców. Warto także spojrzeć na ten proces jako na modernizację całej gospodarki i działanie na rzecz jej konkurencyjności. To przekłada się na możliwości rozwoju, generowania popytu na innowacyjne rozwiązania i tworzenia nowych miejsc pracy.tłumaczy Ireneusz Kulka, Country Lead EDP w Polsce.

Sektory napędzane przez dekarbonizację

W jaki sposób już dziś firmy w Polsce wdrażają inwestycje w OZE? Spójrzmy na przemysł spożywczy - jeden z najbardziej energochłonnych sektorów. Stoi on przed poważnym wyzwaniem związanym z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Jej wysokie zużycie, zwłaszcza w celu zapewnienia ciepła lub chłodu, znacząco wpływa na koszty produkcji żywności. W niektórych przypadkach stanowią one nawet kilkadziesiąt procent całkowitych kosztów prowadzenia biznesu.

Zakłady produkujące żywność często dysponują ogromnymi powierzchniami dachów i terenów, które można wykorzystać do budowy elektrowni słonecznych o dużej mocy. Dzięki produkcji własnej energii firmy mogą obniżyć swoje rachunki za prąd nawet do 30%. Duże sieci handlowe również dostrzegają korzyści płynące z energii słonecznej. Przykładem może być jeden z klientów EDP w Polsce. Instalacje fotowoltaiczne o mocy od 600 do 1000 kWp, montowane na dachach centrów dystrybucyjnych pozwoliły zastąpić blisko 16% energii elektrycznej pobieranej przez sklepy z sieci publicznej, produkcją własną.

Przykładem kolejnego sektora, który stawia na zieloną energię, jest branża produkcji tworzyw sztucznych. Instalacje fotowoltaiczne, zlokalizowane na terenie fabryk i magazynów, pozwalają na zasilanie procesów produkcyjnych czystą energią, przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego i poprawy wizerunku marki. Natomiast dzięki magazynom energii fabryki mogą korzystać z zapasu mocy, którą wykorzystują według własnych potrzeb, na przykład w nocy.

Podobne inwestycje w OZE również chętnie realizują operatorzy logistyczni, którzy w ten sposób mogą zasilać swoje centra dystrybucji. Dysponują oni zwykle znacznymi powierzchniami dachów na magazynach, na których mogą zostać wybudowane instalacje solarne. Firmy te generują duże zapotrzebowanie na energię, niezależnie od pory dnia.

Korzyści społeczne i ekologiczne

Chociaż obniżenie wydatków na energię elektryczną wydaje się najbardziej istotnym czynnikiem motywującym przedsiębiorstwa do inwestycji w fotowoltaikę, to coraz częściej pojawia się przekonanie, że to nie jedyny aspekt takiej decyzji. Współczesny biznes operuje na globalnym rynku, gdzie regulacje i kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG) nabierają coraz większego znaczenia. Międzynarodowe korporacje, które są zobowiązane do raportowania śladu węglowego swojego łańcucha wartości, coraz częściej wymagają mierzenia i ograniczania emisji CO2 od swoich dostawców i innych partnerów biznesowych.

W efekcie firmy, które inwestują w zrównoważone rozwiązania, zwiększają swoje możliwości zawierania nowych kontraktów i zyskują przewagę konkurencyjną. Mogą łatwiej pozyskiwać klientów i partnerów czy wsparcie od instytucji finansowych.

Podsumowując, dekarbonizacja i transformacja energetyczna to szanse dla firm na:

  • Niższe koszty energii: Fotowoltaika pozwala zmniejszyć wydatki na energię elektryczną, co jest szczególnie istotne w sektorach energochłonnych.

  • Stabilne ceny energii: Dzięki produkcji własnej energii, firmy stają się bardziej niezależne od wahań cen na rynku energii.

  • Wizerunek marki i ESG: Inwestycje w zieloną energię wzmacniają wizerunek firmy jako odpowiedzialnej społecznie.

  • Przewaga konkurencyjna: Inwestycja w zrównoważony rozwój daje szansę na osiągniecie przewagi konkurencyjnej.

Dekarbonizacja i transformacja energetyczna to nie tylko kwestia ekologii, ale również szansa na rozwój innowacyjnych technologii i poprawę konkurencyjności biznesu. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, pozwala firmom na obniżenie kosztów energii, zwiększenie efektywności i budowanie pozytywnego wizerunku w oczach klientów i partnerów biznesowych.  W efekcie OZE i zielone technologie stają się motorem napędowym gospodarki i otwierają nowe perspektywy dla przedsiębiorców w XXI wieku. Przyszłość gospodarki jest zielona. Dołącz do firm, które już dziś prowadzą zrównoważony biznes.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski