Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Definicja nawałnicy. Uważaj, jak podpisujesz umowę

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wiele szkód wyrządzonych przez piorun dotyczy właśnie przepięć. Słowo to nie zawsze jednak oznacza to samo...
Wiele szkód wyrządzonych przez piorun dotyczy właśnie przepięć. Słowo to nie zawsze jednak oznacza to samo... Dariusz Bloch
Gwałtowne burze, nawałnice, silne wiatry dają się nam coraz bardziej we znaki. Jak chronić swoje mienie przed ich skutkami? Ubezpieczać się, ale przede wszystkim czytać umowy, bo są pewne kruczki.

- W ostatnich latach od czerwca do sierpnia obserwujemy więcej szkód związanych z anomaliami pogodowymi. Są to, między innymi, zalania piwnic w związku z wybiciem wody przez studzienki kanalizacyjne, uszkodzenia auta po upadku spróchniałego drzewa oraz przepięcia. Co warto podkreślić, świadomość mieszkańców wzrasta i chętniej się ubezpieczają - twierdzi Michał Fass, prezes Estimates Likwidacja Szkód spółka z o.o.
[break]

- Wiele szkód wyrządzonych przez piorun dotyczy właśnie przepięć. Słowo to nie zawsze jednak oznacza to samo. Występują bowiem przepięcia po linii telefonicznej i wtedy zniszczeniu ulegają np. routery, komputery, telefony, faksy czy modemy. Są też przepięcia wywołane uderzeniami pioruna w sieć energetyczną. W taki sposób najczęściej uszkodzone zostają telewizory.

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem dokładnie czytać umowy. Koniecznie trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, bo to właśnie tam znajduje się tzw. słownik. A trzeba wiedzieć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalać swój własny. Przykładowo nawałnica może być określona w zależności od prędkości wiatru. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie tzw. all risk, czyli od każdego ryzyka.

- Wówczas ubezpieczenie obejmuje więcej zdarzeń, ale i tak trzeba czytać „wyłączenia”. Jeśli coś jest wyłączone, to ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności i nie dostaniemy odszkodowania - mówi jeden z ubezpieczycieli. - Problem w tym, że często nie rozumiemy znaczenia niektórych sformułowań, zawartych w umowach. Dlatego, zanim złożymy podpis, warto poprosić o przesłanie umowy do wglądu. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy wszystko. Jeśli coś jest niejasne, to lepiej poprosić o wyjaśnienie. Warto też mieć aktualne przeglądy kominiarskie, instalacji elektrycznej lub gazowej, bo ich brak również może być podstawą do wypłacenia mniejszego odszkodowania albo wcale.

A co zrobić, gdy podczas burzy, gradobicia czy wichury ucierpi nasz samochód? - Od zniszczeń auta najskuteczniej chroni polisa autocasco. Zawsze trzeba dokładnie opisać zdarzenie, zrobić zdjęcia i wziąć rachunek od właściciela lawety. Jeśli zachodzi konieczność, to wezwać policję. Z roszczeniem należy zgłosić się do zarządcy drogi, a ten wystąpi do swojego ubezpieczyciela - mówi Michał Fass.
Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, przyznaje, że zgłoszeń jest wiele.

Zarząd jest ubezpieczony

- Przyjmujemy wszystkie wnioski, a każda sprawa jest traktowana indywidualnie - podkreśla. - Jesteśmy ubezpieczeni, jednak zawsze jedziemy i sprawdzamy miejsce, w którym dana osoba uszkodziła auto. Bywa, że podczas oberwania chmury wody w studzienkach kanalizacyjnych jest tak dużo, że wypycha ona żeliwne pokrywy. O sile żywiołu można było się też przekonać w lipcu, gdy woda zniszczyła fragment torowiska na Babiej Wsi.

Od początku lipca do 10 sierpnia na terenie Bydgoszczy odnotowano 114 interwencji po intensywnych opadach deszczu. - Aż 72 dotyczyły powalonych drzew i połamanych konarów, które zagrażały mieszkańcom i bezpieczeństwu ruchu - mówi Adam Ferek, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Bydgoszczy. - Do niedzieli nie powinno dojść do gwałtownych załamań pogody. Sytuację, oczywiście, monitorujemy na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!