Łukasz Konstanty
Tytus Butowski i Łukasz Machowski zajęli najgorsze dla sportowców, czyli czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy do lat 23 w klasie 49er. Medal dla Polski zdobyli za to Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium. PAP/Adam Warżawa
Wielki sukces polskich żeglarzy. Nad węgierskim Balatonem tytuł mistrza Europy w klasie 49er wywalczyli Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski. Co ciekawe dla triumfatorów były to debiutanckie regaty we wspomnianej klasie.

Polacy okazali się najlepsi spośród 28 załóg startujących w mistrzostwach Europy. Zmagania nowo kreowani mistrzowie rozpoczęli spokojnie - w początkowych wyścigach zajmowali 9, 6 i 10 miejsce. Potem jednak było coraz lepiej - efektem triumf w czwartym i szóstym wyścigu, a także druga lokata w wyścigu kończącym zmagania i pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej, dająca tytuł najlepszej załogi kontynentu w kategorii do lat 23.

Bardzo dobrze spisali się także inni Polacy. Na czwartej pozycji zmagania ukończyli Tytus Butowski i Łukasz Machowski, którzy przy odrobinie szczęścia mogli nawet pokusić się o medal. W czołowej dziesiątce uplasowali się także Marceli Mierzwicki i Szymon Cierzan, mogący się pochwalić małym sukcesem - w siódmym wyścigu jako pierwsi przekroczyli linię mety.

W klasie 49erFX złoty medal uzyskały Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz.