Daniel Ljuboja uratował zwycięstwo Legii w spotkaniu z Piastem

Maciej Pieszczyński
Niespodziewane porażki Lecha i Śląska to najciekawsze wydarzenia dziewiątej kolejki T-Mobile Ekstraklasy.

W inauguracyjnym spotkaniu dziewiątej kolejki piłkarskiej ekstraklasy Podbeskidzie podejmowało Lechię Gdańsk, a w podstawowym składzie gospodarzy pojawił się Ireneusz Jeleń. Jednak to goście już w 7. minucie objęli prowadzenie po trafieniu Grzegorza Rasiaka. Po godzinie gry do wyrównania doprowadził Liran Cohen. Górale chcieli iść za ciosem, jednak nadziali się na kontrę Lechii, którą na bramkę w 82. minucie zamienił Ricardinho. Pięć minut później Pawela doprowadził do wyrównania i wydawało się, że mecz zakończy się remisem, jednak w 4 minucie doliczonego czasu gry Pietrasiak faulował w polu karnym Piotra Brożka, a jedenastkę na gola zamienił Traore.<!** reklama>

Błyskawicznie padła bramka w drugim piątkowym spotkaniu, w którym Widzew podejmował Wisłę. Już w 54. sekundzie Rafał Boguski wyprowadził „Białą Gwiazdę” na prowadzenie. Ten sam zawodnik 12 minut później zdobył drugą bramkę dla Wisły. Gospodarze, którzy na zwycięstwo nad krakowską drużyną czekają od 2001 roku, zdołali odpowiedzieć w 28. minucie trafieniem Ben Dhifallaha.

W sobotę Korona Kielce podejmowała Pogoń Szczecin. Piłkarze beniaminka lepiej radzili sobie w pierwszej połowie, co udokumentowali zdobyciem bramki przez Emila Nolla w 43. minucie. Druga połowa należała jednak do złocisto-krwistych. Najpierw w 51 minucie wyrównał Lenartowski, a na niespełna kwadrans przed końcem spotkania trzy punkty Koronie dał Maciej Korzym.

Przy silnych opadach śniegu rozgrywany był mecz pomiędzy GKS-em Bełchatów a Polonią Warszawa. Spotkanie było dwukrotnie przerywane, z uwagi na konieczność odśnieżenia boiska. Gospodarze zagrali fatalne spotkanie, przegrywając po 30 minutach gry już 0:3. Bramki w pierwszej połowie dla „Czarnych Koszul” zdobyli Paweł Wszołek, Tomasz Brzyski i Łukasz Teodorczyk. W ostatnich dziesięciu minutach drugiej połowy goście strzelili jeszcze dwa gole. Najpierw w 80. minucie trafił Dwaliszwili, zaś w 97. (!) minucie wynik na 5:0 ustalił Gołębiewski.

Do sporej niespodzianki doszło w Poznaniu, gdzie Lech podejmował Jagiellonię Białystok. Podopieczni Tomasza Hajty już w 4. minucie objęli prowadzenie. Po rzucie wolnym w wykonaniu Plizgi piłka odbiła się od muru i zmyliła bramkarza Kolejorza. Najszybciej do niej dobiegł Pazdan i wyprowadził Jagę na prowadzenie. Lech dominował, jednak nie potrafił wyrównać. Na domiar złego w 70. minucie na 2:0 wynik ustalił Norambuena.

Niespodzianek nie brakowało również w niedzielę. Najpierw Śląsk Wrocław podejmował Zagłębie Lubin. Mistrzowie Polski po pół godziny gry przegrywali 0:1 po golu Papadopulosa. Na trzy minuty przed końcowym gwizdkiem na 2:0 dla Miedziowych podwyższył Pawłowski. W drugim niedzielnym spotkaniu Legia przegrywała z Piastem już 0:2. Przed przerwą Ljuboja zdobył kontaktowego gola. Legioniści długo nie mogli doprowadzić do wyrównania, ale ta sztuka udała im się w 83. minucie, a gola dla stołecznego zespołu zdobył Jędrzejczyk. Gospodarze poszli za ciosem i dwie minuty później było już 3:2, po drugim golu Ljuboji.

Na siedem meczów rozegranych od piątku do niedzieli aż w pięciu triumfowali goście.

9. kolejka POlskiej ekstraklasy

Piątek. Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lechia Gdańsk 2:3 (0:1): Cohen (60), Pawela (87) - Rasiak (7), Ricardinho (87), Traore (90+4-karny); Widzew Łódź - Wisła Kraków 1:2 (1:2): Ben Dhifallah (28) - Boguski (1,13); czerwona kartka: Ben Dhifallah (75 min., Widzew, za drugą żółtą)

Sobota. Korona Kielce - Pogoń Szczecin 2:1 (0:1): Lenartowski (51), Korzym (78) - Noll (43); GKS Bełchatów - Polonia Warszawa 0:5 (0:3): Wszołek (15), Brzyski (19), Teodorczyk (27), Dwaliszwili (80), Gołębiewski (90+7); Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1): Pazdan (4), Norambuena (70)

Niedziela. Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1): Papadopulos (31), Pawłowski (87); Legia Warszawa - Piast Gliwice 3:2 (1:2): Ljuboja (44, 83), Jędrzejczyk (81) - Cuerda (29), Kędziora (31).

Poniedziałek. Ruch Chorzów - Górnik Zabrze (18.30, Canal+ Sport, Eurosport 2).

1. Legia 9 21 22:9

2. Polonia 9 17 20:10

3. Lech 9 17 13:6

4. Górnik 8 16 15:7

5. Widzew 9 16 12:11

6. Śląsk 9 16 13:13

7. Lechia 9 15 14:11

8. Piast 9 12 12:14