<!** Image 3 align=none alt="Image 221830" sub="Fot. Dariusz Bloch">
**Czterdzieści milionów złotych ma kosztować poszerzenie Muzeum Okręgowego o tereny drugowojennej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. **
Miejski konserwator zabytków jest wniebowzięty. Ale na tym obszarze rękę chce też położyć Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.
W połowie września prezydent Rafał Bruski poinformował sejmik województwa, na co chce dostać pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Kontraktu Terytorialnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tzw. „Programie przedsięwzięć strategicznych” znalazł się plan rozszerzenia działań Muzeum Okręgowego o strefę POL-Betrieb dawnych niemieckich zakładów zbrojeniowych Dynamit A.G. Fabrik Bromberg. To część obszaru dawnego Zachemu. Na adaptację ratusz chce od marszałka województwa 40 mln złotych.<!** reklama>
POL-Betrieb to tereny położone na północ od będącego częścią Muzeum Okręgowego Exploseum. Należą do miasta. Znajduje się tam kilkanaście ustawionych w kręgu budynków walcarek prochu. To obiekty unikalne w skali Europy. Na niektórych ścianach budynków widać jeszcze drugowojenne napisy eksploatacyjne.
- Plany miasta to świetna wiadomość - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania. Obiekty podlegają ochronie, nie wspominając o wyburzeniu& Nic nie można z nimi zrobić do czasu ewentualnej zmiany planu zagospodarowania.
Dr Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, nie ukrywa, że wiąże z dawną strefą POL-Betrieb zakładów Dynamit A.G. duże nadzieje.
- Chcielibyśmy połączyć infrastrukturalnie i funkcjonalnie Exploseum i dawną strefę walcarek prochowych - mówi dyrektor MO. - Oczywiście, naszym marzeniem byłoby maksymalne zachowanie znajdujących się tam budynków. Będzie to dość trudne, duża część strefy POL jest już zwyczajnie zdewastowana i rozkradziona. Jak to dokładnie miałoby wyglądać, czy być może w grę wchodzi zachowanie trwałych ruin, na razie zbyt wcześnie mówić.
Na terenie strefy, o której renowację i udostępnienie turystom wystąpił prezydent miasta, odbyło się spotkanie przedstawicieli UM z władzami Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Park sprawdzał możliwości przejęcia i zagospodarowania terenu.
