Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czynnie żałuj za brak PIT-u

Wojciech Mąka
Skończyliśmy składać rozliczenia podatkowe. O wiele popularniejsze staje się wysyłanie PIT-ów przez Internet. I znowu są spóźnialscy, którzy mogą zapłacić nawet ponad 27 tysięcy złotych kary.

Skończyliśmy składać rozliczenia podatkowe. O wiele popularniejsze staje się wysyłanie PIT-ów przez Internet. I znowu są spóźnialscy, którzy mogą zapłacić nawet ponad 27 tysięcy złotych kary.

<!** Image 3 align=none alt="Image 188932" sub="W poniedziałek - ostatni dzień składania PIT-ów - w III Urzędzie Skarbowym szczególnie długich kolejek nie było Fot.: Tadeusz Pawłowski">

Przyczyny spóźnień w składaniu PIT-ów są różne. To albo służbowy wyjazd, albo zbyt długa kolejka na poczcie, albo zwyczajne gapiostwo.

- Jak co roku pojawia się niewielka grupa osób, które nie składają PIT-ów w terminie - mówi Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Jeżeli urząd nie wszczął jeszcze procedury, to jest szansa, że mimo niedopełnienia obowiązku, nie będziemy ukarani.

Rozwiązanie to natychmiastowe powiadomienie swojego urzędu o niezłożeniu deklaracji podatkowej. W tym samym czasie trzeba przekazać wszelkie dokumenty, niezbędne do ustalenia podstawy opodatkowania i wysokości podatku. Oczywiście, trzeba także uregulować ewentualną niedopłatę w podatku. - W dużej części przypadków takie działanie nie kończy się konsekwencjami, najważniejsze, żeby to zrobić szybko i wyrazić tzw. czynny żal - mówi Maciej Cichański. - Każdy przypadek jest analizowany indywidualnie.

<!** reklama>

W przypadku zaniechania złożenia deklaracji, gdy urząd skarbowy już wszczął postępowanie, spóźnialskim grozi mandat za wykroczenie skarbowe. Najniższy mandat to nieco ponad 100 złotych, najwyższy - 27720 złotych.

W tym roku chętniej niż w ubiegłym korzystaliśmy z możliwości internetowego rozliczania się z fiskusem. Złożono w ten sposób ok. 60 tysięcy formularzy. - Zainteresowanie taką formą rozliczenia wyraźnie rośnie - mówi Maciej Cichański. - W tym roku deklaracje podatkowe przez Internet złożyło dwa razy więcej osób niż w 2011 roku.

Z uwag na przyszłość - internetową deklarację podatkową można wypełnić, odwiedzając stronę www.e-deklaracje.gov.pl. Trzeba zapisać na swoim komputerze program e-Deklaracje Desktop z zakładki „Do pobrania” lub odpowiednią wtyczkę do przeglądarki, która umożliwi nam wypełnienie właściwego druku z zakładki „Formularze”. Ważne jest zachowanie Urzędowego Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

Jak informuje Maciej Cichański, w województwie urzędy skarbowe przyjęły w tym roku około 1,1 mln deklaracji podatkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera