Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wypłata pieniędzy na wychowanie dzieci zablokuje środki na pomoc terapeutyczną? [500 PLUS]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W ramach programu „Rodzina 500 Plus” rodzice otrzymają 6000 złotych rocznie na wychowanie dziecka
W ramach programu „Rodzina 500 Plus” rodzice otrzymają 6000 złotych rocznie na wychowanie dziecka Grzegorz Olkowski
Czy realizacja programu „Rodzina 500 Plus" może wpłynąć negatywnie na pozostałe formy pomocy społecznej? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy zapewniają, że nie.

Przeciwnicy rządowego programu „Rodzina 500 Plus" często zarzucają rządowi, że konieczność wypłat świadczenia wychowawczego spowoduje brak środków finansowych na inne potrzeby. Tego typu retoryka pojawiała się chociażby przy okazji decyzji o wstrzymywaniu budowy niektórych dróg, ale nie chodzi tylko o inwestycje. Doszły do nas głosy, że konieczność finansowania „Rodziny 500 Plus” może źle wpływać na świadczone dotychczas usługi w ramach pomocy społecznej. O co konkretnie chodzi?

- Będą wstrzymywane pieniądze na usługi specjalistyczne: pomoc terapeutyczną, psychiatryczną, psychologiczną dla osób z zaburzeniami. Obawiam się też o wypłatę zasiłków okresowych i stałych dla niepełnosprawnych. Program „Rodzina 500 Plus” wspomaga patologie, a utrudnia pomoc naprawdę potrzebującym - mówi nam osoba pracująca w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sicienku, która prosi o anonimowość (nazwisko do wiadomości redakcji).

Są drobne opóźnienia w wypłatach na usługi specjalistyczne, ale pieniędzy nie brakuje

Po otrzymaniu takiej niepokojącej opinii, zapytaliśmy o tę sprawę dyrektorkę Wydziału Polityki Społecznej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Dorotę Hass, ponieważ pieniądze od rządu na pomoc społeczną przekazuje do gmin wojewoda.

- Był taki moment w kwietniu, że w naszym województwie brakowało środków na usługi specjalistyczne, ale wojewoda podjął decyzję o przeniesieniu na ten cel pieniędzy z innych zadań i zwrócił je, gdy otrzymał środki z rezerwy budżetowej - informuje Dorota Hass.

Dyrektor Hass wyjaśnia, że sytuacja była spowodowana tym, iż wnioski o wypłaty wpływały z gmin na początku kwietnia, a decyzja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przekazaniu kolejnej puli pieniędzy nadeszła dopiero pod koniec miesiąca.

- Od czasu do czasu mogą więc pojawiać się pewne opóźnienia, ale na pewno tych pieniędzy nie zabraknie. Jeszcze kilka lat temu na usługi specjalistyczne w całym województwie kujawsko-pomorskim wydawaliśmy łącznie niecałe 2 miliony złotych. W ubiegłym roku było to już około 12 milionów, więc ta sfera bardzo się rozwinęła i dzisiaj każda gmina otrzymuje tyle pieniędzy, ile sobie zażyczy, a gminne budżety na ten cel są zwiększane kwartalnie. Nie przeszkodzi temu program „Rodzina 500 Plus” - mówi nasza rozmówczyni.

Pani dyrektor dodaje też, że na jednej z ostatnich narad w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej usłyszała, iż finansowanie usług specjalistycznych będzie należało do priorytetowych zadań resortu, a pieniądze będą kierowane przede wszystkim do małych miejscowości, w których tego typu pomocy brakuje.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w niektórych ośrodkach na terenie powiatu.

- U nas wszystko jest w porządku. W najbliższym czasie nie przewiduję takiego zagrożenia, żeby miało zabraknąć środków na pomoc terapeutyczną - mówi Danuta Tomaszewska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej.

Z kolei w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej przyznają, że rzeczywiście było w kwietniu pewne opóźnienie, ale mocno tego nie odczuli. - Nie płacimy naszym wykonawcom co tydzień, mamy długie terminy płatności, więc wyrabiamy się bez problemu i nawet jeśli wystąpił lekki poślizg z wypłatą pieniędzy od wojewody, to nie odczuliśmy tego, nie zagroziło to realizowanym u nas usługom - zapewnia Grażyna Wojtera-Moskal, dyrektorka GOPS w Nowej Wsi Wielkiej. - Gdyby jednak w przyszłości miało zabraknąć pieniędzy na pomoc specjalistyczną, to byłby to bardzo poważny problem, ale jego rozwiązaniem musiałby zająć się rząd, to nie jest kwestia do rozpatrywania na poziomie samorządów - dodaje Grażyna Wojtera-Moskal.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja: pieniądze na 500 Plus są z innej puli

Na koniec poprosiliśmy jeszcze o komentarz w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Biuro prasowe tak odpisało na nasze pytanie w tej sprawie:

- Zadania pomocy społecznej, w tym usługi specjalistyczne, finansowane są z innych środków niż program „Rodzina 500 Plus”. W związku z tym, realizacja programu nie ma wpływu na środki przeznaczone na pomoc społeczną, w tym na usługi specjalistyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!