Przeciwnicy rządowego programu „Rodzina 500 Plus" często zarzucają rządowi, że konieczność wypłat świadczenia wychowawczego spowoduje brak środków finansowych na inne potrzeby. Tego typu retoryka pojawiała się chociażby przy okazji decyzji o wstrzymywaniu budowy niektórych dróg, ale nie chodzi tylko o inwestycje. Doszły do nas głosy, że konieczność finansowania „Rodziny 500 Plus” może źle wpływać na świadczone dotychczas usługi w ramach pomocy społecznej. O co konkretnie chodzi?
- Będą wstrzymywane pieniądze na usługi specjalistyczne: pomoc terapeutyczną, psychiatryczną, psychologiczną dla osób z zaburzeniami. Obawiam się też o wypłatę zasiłków okresowych i stałych dla niepełnosprawnych. Program „Rodzina 500 Plus” wspomaga patologie, a utrudnia pomoc naprawdę potrzebującym - mówi nam osoba pracująca w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sicienku, która prosi o anonimowość (nazwisko do wiadomości redakcji).
Są drobne opóźnienia w wypłatach na usługi specjalistyczne, ale pieniędzy nie brakuje
Po otrzymaniu takiej niepokojącej opinii, zapytaliśmy o tę sprawę dyrektorkę Wydziału Polityki Społecznej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Dorotę Hass, ponieważ pieniądze od rządu na pomoc społeczną przekazuje do gmin wojewoda.
- Był taki moment w kwietniu, że w naszym województwie brakowało środków na usługi specjalistyczne, ale wojewoda podjął decyzję o przeniesieniu na ten cel pieniędzy z innych zadań i zwrócił je, gdy otrzymał środki z rezerwy budżetowej - informuje Dorota Hass.
Dyrektor Hass wyjaśnia, że sytuacja była spowodowana tym, iż wnioski o wypłaty wpływały z gmin na początku kwietnia, a decyzja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przekazaniu kolejnej puli pieniędzy nadeszła dopiero pod koniec miesiąca.
- Od czasu do czasu mogą więc pojawiać się pewne opóźnienia, ale na pewno tych pieniędzy nie zabraknie. Jeszcze kilka lat temu na usługi specjalistyczne w całym województwie kujawsko-pomorskim wydawaliśmy łącznie niecałe 2 miliony złotych. W ubiegłym roku było to już około 12 milionów, więc ta sfera bardzo się rozwinęła i dzisiaj każda gmina otrzymuje tyle pieniędzy, ile sobie zażyczy, a gminne budżety na ten cel są zwiększane kwartalnie. Nie przeszkodzi temu program „Rodzina 500 Plus” - mówi nasza rozmówczyni.
Pani dyrektor dodaje też, że na jednej z ostatnich narad w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej usłyszała, iż finansowanie usług specjalistycznych będzie należało do priorytetowych zadań resortu, a pieniądze będą kierowane przede wszystkim do małych miejscowości, w których tego typu pomocy brakuje.
Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w niektórych ośrodkach na terenie powiatu.
- U nas wszystko jest w porządku. W najbliższym czasie nie przewiduję takiego zagrożenia, żeby miało zabraknąć środków na pomoc terapeutyczną - mówi Danuta Tomaszewska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Chełmińskiej.
Z kolei w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej przyznają, że rzeczywiście było w kwietniu pewne opóźnienie, ale mocno tego nie odczuli. - Nie płacimy naszym wykonawcom co tydzień, mamy długie terminy płatności, więc wyrabiamy się bez problemu i nawet jeśli wystąpił lekki poślizg z wypłatą pieniędzy od wojewody, to nie odczuliśmy tego, nie zagroziło to realizowanym u nas usługom - zapewnia Grażyna Wojtera-Moskal, dyrektorka GOPS w Nowej Wsi Wielkiej. - Gdyby jednak w przyszłości miało zabraknąć pieniędzy na pomoc specjalistyczną, to byłby to bardzo poważny problem, ale jego rozwiązaniem musiałby zająć się rząd, to nie jest kwestia do rozpatrywania na poziomie samorządów - dodaje Grażyna Wojtera-Moskal.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja: pieniądze na 500 Plus są z innej puli
Na koniec poprosiliśmy jeszcze o komentarz w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Biuro prasowe tak odpisało na nasze pytanie w tej sprawie:
- Zadania pomocy społecznej, w tym usługi specjalistyczne, finansowane są z innych środków niż program „Rodzina 500 Plus”. W związku z tym, realizacja programu nie ma wpływu na środki przeznaczone na pomoc społeczną, w tym na usługi specjalistyczne.