Spis treści
Emerytura 2023. Czy wypłata 14. emerytury jest pewna?
Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, poinformował już 1 lutego 2023 roku, że ustawa w sprawie tzw. 14. emerytury jest już przygotowana i zasady wypłaty świadczenia będą takie same jak w roku ubiegłym. Minister Marlena Maląg zapewniła z kolei, że projekt ustawy zostanie przedstawiony na Radzie Ministrów do końca marca 2023 roku.
Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2023 - marcowa tabela. Na konta wpływają rekordowe podwyżki - wyliczenia.
Aby czternasta emerytura mogła zostać wypłacona, konieczne jest przyjęcie właściwych przepisów oraz wygospodarowanie odpowiednich środków finansowych, ponieważ czternastka nie jest gwarantowana ustawowo, jak trzynasta emerytura. Jednak według zapowiedzi resortu rodziny i polityki społecznej, nowe przepisy wprowadzą 14. emeryturę na stałe do katalogu dodatkowych świadczeń dla seniorów.
W przygotowywanych regulacjach ma pojawić się nowość - tzw. elastyczny czas wypłaty świadczenia, co oznacza brak stałego, określonego przez przepisy terminu wypłaty 14. emerytury w trakcie roku kalendarzowego. Datę tę będzie wskazywał co roku właściwy minister, w 2023 roku ma to być koniec sierpnia i wrzesień.
Jeśli zasady naliczania 14. emerytury w 2023 roku będą podobne do tych z 2022 roku, to można dokonać pewnych szacunków i prognoz. Prezentujemy je w poniższej galerii.
Kto otrzyma czternastą emeryturę w 2023 roku?
Osoby uprawnione do czternastej emerytury to:
- Emeryci (w tym pomostowi, kapitałowi, częściowi) otrzymujący emeryturę w wysokości niższej niż najniższa emerytura (tzw. emerytura groszowa).
- Renciści (w tym inwalidzi wojenni i wojskowi, oraz poszkodowani w wypadkach) otrzymujący rentę z tytułu niezdolności do pracy.
- Otrzymujący rentę szkoleniową, rentę socjalną (w tym w zmniejszonej wysokości), rentę rodzinna lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. Emerytury MAMA 4+) w wysokości niższej niż najniższa emerytura.
- Otrzymujący świadczenia dla niewidomych cywilnych ofiar działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne.
- Emeryci i renciści służb mundurowych i wojskowych.
- Sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku nie otrzymają czternastej emerytury, ponieważ nie posiadają formalnego statusu emeryta.
Czternasta Emerytura 2023 - wyliczenia i odpowiedzi na najważniejsze pytania
- Ile wyniesie 14. emerytura?
- 14. emerytura – warunki wypłaty przez ZUS w 2023 r.
- 14. emerytura. Jaki jest próg dochodowy 2023 r.
- Emerytura wyższa niż 2 900 zł brutto - czy otrzymam 14. emeryturę?
- Czy od 14. emerytury płaci się podatek?
- Ile wyniesie moja 14. emerytura?
O tym czytaj w poniższej galerii - wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
