https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ogólnokrajowy Zarząd Dorzecza Wisły powstanie w Bydgoszczy?

Sławomir Bobbe
Niedługo zapadnie decyzja, czy Zarząd Dorzecza Wisły zostanie umiejscowiony w Bydgoszczy. Trudno jednak dostrzec, czy komuś na tym jeszcze zależy.

Niedługo zapadnie decyzja, czy Zarząd Dorzecza Wisły zostanie umiejscowiony w Bydgoszczy. Trudno jednak dostrzec, czy komuś na tym jeszcze zależy.
<!** Image 3 align=none alt="Image 221970" sub="Niedługo jazem w Czersku Polskim kierować będzie Zarząd Dorzecza Wisły. Czy jego siedziba znajdzie się w Bydgoszczy? Fot. Tomasz Czachorowski">
Ministerstwo Środowiska zakończyło konsultacje nad założeniami nowego Prawa wodnego. Wkrótce projekt trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów. To oznacza, że niedługo zdecyduje się także, gdzie siedzibę będą miały dwa nowe urzędy kompleksowo zajmujące się kwestiami wodnymi - Zarząd Dorzecza Wisły i Zarząd Dorzecza Odry.

<!** reklama>

- Projekt założeń do ustawy Prawo wodne obejmuje utworzenie dwóch nowych podmiotów: Zarządu Dorzecza Wisły oraz Zarządu Dorzecza Odry, posiadających rozbudowaną strukturę terenową, która będzie tworzona na bazie likwidowanych regionalnych zarządów gospodarki wodnej - wyjaśnia Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w resorcie środowiska. - Granicą obszaru działania zarządów dorzeczy będzie granica między obszarem dorzecza Wisły oraz obszarem dorzecza Odry, z tym, że do obszaru działania danego zarządu dorzecza będą należeć również tak zwane wody rządowe, znajdujące się na pozostałych obszarach dorzeczy po odpowiedniej stronie granicy - potwierdza nasz rozmówca.
Gdzie będzie siedziba?
Odpowiedzi, gdzie znajdzie się siedziba ZDW, domagała się w swej interpelacji bydgoska posłanka Anna Bańkowska, a wcześniej - poseł z Grudziądza Janusz Dzięcioł.

- Na obecnym etapie prac legislacyjnych nie nastąpiło jeszcze ustalenie siedzib zarządów dorzeczy - tłumaczy Stanisław Gawłowski. - Kwestia ta zostanie sprecyzowana podczas opracowywania przez Rządowe Centrum Legislacji projektu nowej ustawy Prawo wodne, na podstawie założeń przyjętych przez Radę Ministrów.

Kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy określaniu lokalizacji siedziby zarządów dorzeczy, powinny mieć charakter hydrograficzny, co oznacza, że siedziby powinny być zlokalizowane wyłącznie w jednym miejscu w każdym z obszarów dorzeczy.

Zakłada się bowiem, że w strukturze zarządów dorzeczy będą funkcjonować komórki terenowe - inspektoraty zarządów dorzeczy.

To paradoksalnie może być szansa dla Bydgoszczy. Teraz koncepcja jest taka, żeby w Bydgoszczy usadowić Zarząd Dorzecza Wisły, a w Toruniu inspektorat zarządu dorzeczy. Taki podział gwarantowałby lobbing w ministerstwie ze strony samorządu toruńskiego, który - głosem tamtejszych radnych - przyjął już uchwałę o konieczności umiejscowienia Zarządu Dorzecza Wisły w Toruniu.

To też utrąciłoby jeden z argumentów Krakowa, który bardzo zabiega o tę instytucję i na każdym kroku podkreśla konflikt między Bydgoszczą a Toruniem.
Rząd nie chce konfliktów
Na razie jednak nie widać wielkiego zainteresowania ze strony polityków i samorządowców lobbingiem na rzecz umiejscowienia tej instytucji w Bydgoszczy.

W czasie konwentu marszałków i wojewodów, który odbył się w połowie września, nikt oficjalnie - mimo że znacząca część obrad dotyczyła dróg wodnych i zmian w prawie wodnym - nie zająknął się nawet na temat tego, że Bydgoszcz walczy o siedzibę ZDW.

A coraz częściej nieoficjalnie mówi się o tym, że rząd nie chce kolejnych konfliktów lokalnych i sporów o siedzibę instytucji i zostanie ona umiejscowiona w... Warszawie.**

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

123
Po prostu próba uczynienia z niewielkiego Torunia lidera regionu i konia pociągowego dla całego regionu była wielkim błędem?
Ciekawe jak wyglądałyby dzisiaj wyniki PKB całej Polski, gdyby w każdym województwie rządowe inwestycje pomijały największe miasta, gdyby np autostrady budowało się 50 km od Poznania, Łodzi, Wrocławia czy Gdańska? Jakie byłoby PKB Polski gdyby we wszystkich województwach na raz testowano dwuwładzę czy jakieś bipole, powierzając rozdział ogromnych środków unijnych politykom z zakompleksionych, średnich miasteczek? Może warto się zastanowić czy gra obliczona na dołowania Bydgoszczy jest po prostu korzystna dla województwa oraz kraju? Może warto zrobić czysty , ekonomiczny rachunek zysków i strat z poziomu całego województwa, porównać się do innych?
Bydgoszcz może być lokomotywą dla regionu. Toruń już udowodnił, że nie jest w stanie.
J
Jan2
Jestem tego samego zdania.
Oba urzęd powinny byc w jednym mieście: w Toruniu.
Dla dobra calego woj.- kuj.-pom.

W Bydgoszczy mgłby pozostać Sanepid by mógł zająć się zalegającymi
na ulicach śmieciami.
R
Real
czas rozpocząć kampanię na rzecz zrównania z innymi woj. zasad zarządzania dwóch województw: kuj-pom i lubuskiego.
Dlaczego te dwa woj. nie mogą mieć siedzib UW i UM w jednym miejscu tj. Bydgoszczy i Zielonej Górze?
G
Gęśopolis
Milczy jak głaz? Za to występuje do prezydenta Polski ,żeby dał medal Caubeckiemu za upadek regionu?
m
maska
To są celowe działania toruniowców.Wiedzą ,że ta instytucja u nich nie ma szans powstać , więc celową robią zadymę ,żeby była kłótnia i żeby zniechęcić rząd do powołania jej w Bydgoszczy.To jest ich celowe działanie według planu
R
Rex
Dlaczego wszystkie instytucje i spółki samorządowe powstają w toruniu bez sprzeciwu Bydgoszczy , a jak ma powstać instytucja rządowa w Bydgoszczy gdzie jest UW , to jest wielki płacz i rzucanie kłód pod nogi przez te k...?
o
obserwator
I znowu ci z Torunia rozwalają Region Kujaw i POmorza Cała POlska się śmieje co małe miasteczko Powiatowe Toruń wyprawia !!!!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski