[break]
Samorządy Warszawy i Łodzi zdecydowały o tym, że będę respektować wszystkie, także te, które są nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej „Monitor Polski”, orzeczenia TK.
- Trwający od 2015 roku polityczny konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego godzi nie tylko w podstawowe zasady ustrojowe demokratycznego państwa prawa, ale jednocześnie podważa zasadę pewności prawa - powiedział Onetowi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. - Bezprawna odmowa publikacji kolejnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego przez prezesa Rady Ministrów prowadzi do pogłębiania chaosu prawnego w Polsce.
Nieokreślone skutki
W ślad za decyzją stołecznych radnych poszli radni Łodzi. Bydgoszcz także nie zamierza lekceważyć orzeczeń TK. Ale, jakie skutki wywoła takie postępowanie?
PRZECZYTAJ:Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego należy drukować i stosować - uważa poseł Stasiński
- W obecnej sytuacji trudno przewidzieć, jakie będą konsekwencje - uważa Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Wszystko zależeć będzie od konkretnych orzeczeń i ich wpływu na samorząd. Generalnie jednak obecna sytuacja powoduje chaos prawny, do którego władze państwowe nie powinny nigdy dopuścić. Mamy do czynienia z sytuacją, w której nie powinniśmy nigdy się znaleźć, bo tak naprawdę powstały dwa systemy prawne. Obecna sytuacja rodzi niepokój, który wyraził także Parlament Europejski oraz byli prezydenci Polski wraz z byłymi działaczami „Solidarności”.
Uderzy w obywatela
W obronie TK występują członkowie i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji.
- Spór wokół TK może dotknąć wszystkich polskich obywateli. Takim przykładem jest ustawa ograniczająca obrót ziemią, która w sposób znaczący ograniczy prawa obywateli naszego kraju - uważa Katarzyna Zabłocka, lider KOD w Bydgoszczy. - W przyszłości może to wywołać wnioski skierowane do poszczególnych samorządów o odszkodowanie za na przykład spadek cen ziemi rolnej, spowodowany przyjętą przez Sejm VIII kadencji ustawą.
Miasta, które będą respektować wyroki TK, unikną konieczności wypłaty odszkodowań. W polskim systemie prawnym Konstytucja RP jest ustawą zasadniczą i żadne akty prawne niższego rzędu nie mogą być z nią sprzeczne.
Wojewoda, w ramach sprawowanego nadzoru nad samorządami, ma prawo uchylać niezgodne z obowiązującymi przepisami lokalne uchwały. Czy tak będzie robił, nie wiadomo.