MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy bezrobotni powinni bać się zmian dotyczących urzędów pracy?

Hanna Walenczykowska
Zasady obowiązujące urzędy pracy i osoby bezrobotne nie zmienią się do czasu, kiedy zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa. Jak długo trzeba czekać? Nadal nie wiadomo.

Zapowiedzi zmian w ustawie dotyczącej funkcjonowania urzędów pracy, które miały wejść w życie na początku 2014 roku, wywołały niepokój wśród bezrobotnych. Do redakcji „Expressu” zgłosiły się osoby, które prosiły o wyjaśnienie kilku podstawowych zagadnień.
[break]

- Zamierzam ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Słyszałem jednak, że w tym roku nie otrzymam już bezzwrotnej pomocy, ale pożyczkę, którą będę musiał spłacić. Nie wiem, czy mnie będzie na to stać - martwi się pan Krzysztof z osiedla Leśnego.
Nasza Czytelniczka zwróciła uwagę na staże pracy.
- Złożyłam wniosek i obawiam się, że nie dostanę się na staż, bo pracodawcy nie chcą zagwarantować mi pracy po jego ukończeniu - mówi pani Magdalena z Bielaw.

Wszystko po staremu

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się, że nowy rok nie oznacza wejścia w życie nowych przepisów.
- Wszystko funkcjonuje na dotychczasowych zasadach - zapewnia Ryszard Maciejewski, zastępca dyrektora PUP w Bydgoszczy. - Na razie nie wiemy, kiedy wejdzie w życie nowa ustawa.

Bydgoski PUP w połowie stycznia wznowi przyjmowanie wniosków na organizację staży oraz rozpocznie kolejny cykl spotkań informacyjnych dla tych osób, które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą. W tym też czasie mają spotkać się członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia i zdecydować o podziale pieniędzy na poszczególne formy aktywizacji zawodowej.

Co zmieni nowe prawo?

Nowelizacja ustawy, jak nam wyjaśniono, miała wprowadzić nowe formy pomocy dla osób pozostających bez pracy, w tym m.in. pożyczki. Udzielać ich mają pośrednicy finansowi, a pieniędzmi funduszu pracy ma dysponować Bank Gospodarstwa Krajowego. Taka pożyczka ma być wyższa od dotacji urzędu pracy i wynieść 6 przeciętnych krajowych (udzielanej pracodawcom) bądź 20 przeciętnych wynagrodzeń (bezrobotni). Zatem, jeśli nowela wejdzie w życie, bezrobotni rozpoczynający działalność będą mogli otrzymać ponad 70 tys. zł preferencyjnego kredytu.

Warto też przypomnieć, że samorząd województwa na lata 2014-2020 w Regionalnym Programie Operacyjnym na likwidację ubóstwa i przeciwdziałanie bezrobociu zarezerwował ok. 350 mln euro. Kwota ta stanowi aż 21 proc. całego programu operacyjnego. - To wybór dokonany w oparciu o twarde kryterium konieczności, bo jesteśmy cały czas regionem o wysokim wskaźniku bezrobocia i niskich wskaźnikach dochodów gospodarstw domowych - czytamy w uzasadnieniu Urzędu Marszałkowskiego.

Z danych GUS wynika bowiem, że kolejny rok województwo kujawsko-pomorskie zakończyło z jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju. Gorzej jest już tylko w województwie warmińsko-mazurskim.

OKIEM RATUSZA

Marta Stachowiak,
rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy:

Cieszymy się z danych statystycznych, które pokazują, że Bydgoszcz jest „lokomotywą województwa”. Mamy najniższe bezrobocie w regionie: na koniec listopada - wg danych GUS - wynosiło ono 8,7 proc, gdy stopa bezrobocia dla województwa to 17,8 proc.

To pokazuje, że realizowana przez miasto oraz Powiatowy Urząd Pracy dotychczasowa polityka i zadania związane z aktywizacją rynku pracy są właściwe i warto je kontynuować. Oczywiście, miasto na rynek pracy wpływa pośrednio, głównie poprzez rozwój i dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy oraz przyciąganie inwestorów. W Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym przybywa inwestorów i miejsc pracy.

Na koniec 2013 r. w BPPT zlokalizowanych było 51 podmiotów, zatrudniających łącznie prawie 1400 osób. Kolejni inwestorzy są zainteresowani jego ofertą.

W celu dalszej intensyfikacji pozyskiwania inwestorów utworzona została spółka - Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, która będzie ich wspomagać w procesie przygotowania i realizacji inwestycji.

Rynek pracy napędzają również inwestycje w 2014 r., rekordowym, jeśli chodzi o wydatki na inwestycje miejskie, na które zaplanowano 345 mln zł. Nie sposób pominąć inwestycji prywatnych, dzięki którym miasto się rozwija, przybywa miejsc pracy, a które nie generują kosztów po stronie samorządu.

Potwierdzeniem słusznego kierunku działań miasta są przyznawane nagrody i wyróżnienia, m.in. pierwsze miejsce w plebiscycie Złota Setka Pomorza i Kujaw (uzyskane w 2013 r.) dla samorządu najlepszego zdaniem przedsiębiorców, pierwsze miejsce Urzędu Miasta Bydgoszczy w zakresie czasu trwania postępowań administracyjnych w sprawach o wydanie warunków zabudowy i pozwoleń na budowę obiektów budownictwa wielorodzinnego, czy prestiżowa nagroda dla najlepszego parku technologicznego roku 2013 przyznana Bydgoskiemu Parkowi Przemysłowo-Technologicznemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera