Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy będzie można jechać pociągami różnych spółek z jednym biletem?

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Wspólny bilet może się pojawić - w ograniczonym zakresie - w 2017 roku - informuje ministerstwo infrastruktury
Wspólny bilet może się pojawić - w ograniczonym zakresie - w 2017 roku - informuje ministerstwo infrastruktury Grzegorz Gałasiński
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem umożliwiającym przejazd pociągami różnych przewoźników z jednym biletem.

Jeśli planujemy podróż z przesiadką z pociągu jednego przewoźnika do drugiego, to nie możemy kupić jednego, wspólnego biletu. Podróżni muszą stać w dwóch kolejkach do kas różnych przewoźników. A to za sprawą faktu, że każda spółka kolejowa ma inne bilety, osobne cenniki i regulaminy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza z tym skończyć. Pierwszy etap wdrażania wspólnego biletu ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

PKP Intercity nie chce sprzedawać biletów na dworcu w Pabianicach, bo obok jest poczta

O wspólny bilet zaapelował poseł Krzysztof Sitarski z klubu Kukiz’15. Zwrócił się z interpelacją do ministra infrastruktury w sprawie ujednolicenia sprzedaży biletów kolejowych różnych przewoźników.

- Obecnie nie ma możliwości zakupu biletu przez internet z przesiadką na połączeniach obsługiwanych przez konkurencyjnych przewoźników, mimo że rozkładem zarządza jeden organizator przewozów PKP PLK - dziwi się poseł Krzysztof Sitarski.

Na interpelację odpowiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Wyjaśnił, że wspólny bilet jest jednym z priorytetów resortu i ma nadzieję, że zostanie wprowadzony w tej kadencji rządu.

- Obecnie w resorcie prowadzone są prace analityczne ukierunkowane na określenie uwarunkowań i możliwości technologicznych i organizacyjnych, które umożliwią wypracowanie docelowej koncepcji wspólnego biletu - napisał Andrzej Bittel. - MIB podjęło odpowiednie działania, doprowadzając do opracowania wstępnych założeń projektu rozwiązującego ten problem. Strony współdziałające przy realizacji tego projektu dokładają wszelkich starań, aby usługa ta funkcjonowała w pewnym zakresie już w 2017 roku. Celem projektu jest udostępnienie nowoczesnej usługi poprzez stworzenie podróżnemu możliwości zakupu jednego biletu na cały przejazd koleją (wszystkie pociągi łączące punkt odjazdu z punktem przyjazdu), niezależnie od kanału sprzedaży i przewoźnika.

Najpierw ma być wprowadzony jednolity blankiet biletowy dla wszystkich przewoźników. Projekt wspólnego biletu koordynuje PKP Informatyka. Najpierw w program wspólnego biletu mają wejść spółki kolejowe związane ze Skarbem Państwa, czyli PKP Intercity, PKP SKM Trójmiasto i Przewozy Regionalne. Dopiero w następnej kolejności mają być przyłączani przewoźnicy lokalni, tacy jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Na razie strona rządowa nie rozmawiała z władzami ŁKA o wspólnym bilecie.

- Mamy Wspólny Bilet Aglomeracyjny, z którym można podróżować pociągami ŁKA, Przewozów Regionalnych i komunikacją miejską. Całkowita integracja biletowa byłaby bardzo korzystna dla podróżnych - mówi Andrzej Wasilewski, prezes ŁKA.

Z takiego samego założenia wychodzi ministerstwo infrastruktury.

**

Łódzka Kolej Aglomeracyjna z biletem MPK. Pociąg jak tramwaj i autobus

**

- Wspólny bilet przyniesie korzyści nie tylko pasażerom, ale również przewoźnikom i całemu sektorowi kolejowemu - twierdzi Andrzej Bittel. - Na obecnym etapie prac można stwierdzić, że wdrożenie projektu „Wspólnego Biletu” będzie się wiązać ze znacznymi zmianami w funkcjonowaniu systemów sprzedaży biletów kolejowych w Polsce, co niewątpliwie będzie wyzwaniem dla całego sektora kolejowego. Biorąc jednak pod uwagę niewątpliwe korzyści z wdrożenia takiego systemu dla wszystkich interesariuszy, MIB będzie dążyć do rozwiązywania pojawiających się wyzwań i zagrożeń.

Docelowo ministerstwo planuje, aby wspólnym biletem objąć również przewoźników autobusowych, czyli głównie PKS i komunikację miejską. Przewozy Regionalne już pracują nad wspólną platformą sprzedaży biletów z państwowymi przewoźnikami autobusowymi.

Ministerstwo jest świadome, że wprowadzenie wspólnego biletu będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy projekt zaakceptują wszyscy przewoźnicy. A to nie będzie łatwe, ponieważ spółki mogą mieć problem z uzgodnienie podziału pieniędzy ze wspólnego biletu. Trudne będzie pogodzenie różnych taryf i regulaminów. Przewoźnicy będą musieli też uzgodnić system ulg, bo różne spółki mają odrębne ulgi np. dla niepełnosprawnych.

Kupując bilet na pociąg przez portal PKP Intercity, sprawdź czy system wygenerował właściwy bilet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy będzie można jechać pociągami różnych spółek z jednym biletem? - Dziennik Łódzki