Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna ziemia, czyli między sacrum a profanum

haw
W Gąskach pod Gniewkowem poznańscy archeolodzy kończą badania ostatnich zachowanych na Kujawach kurhanów.

W Gąskach pod Gniewkowem poznańscy archeolodzy kończą badania ostatnich zachowanych na Kujawach kurhanów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 132398" sub="Na zdjęciu kamienny grobowiec z okresu rzymskiego. Ciekawostką jest, że zbudowano go przy wykorzystaniu narzutowych głazów, które w regionie nie występują. Na kurhanach w Gąskach powstanie unikalny skansen / Fot. Hanna Walenczykowska">Tegoroczny sezon archeologiczny powoli się kończy. Archeolodzy wykonywali badania interwencyjne w ponad 100 miejscach. Ponadto, prowadzono planowane badania, np. w Janiszewie koło Żnina.

Nie lada znalezisko

- Na tym stanowisku, obok ciałopalnego cmentarzyska, odkryto pozostałości unikalnej konstrukcji drewnianej, przypuszczalnie z okresu wpływów rzymskich - mówi Elżbieta Dygaszewicz z bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - W Pile koło Gostycyna rozpoznano pozostałości nowożytnej kopalni węgla brunatnego. Archeolodzy muzeum w Biskupinie prowadzili badania na dwóch bardzo ciekawych stanowiskach w Wenecji. Tam, dzięki fotografiom lotniczym i badaniom geomagnetycznym, rozpoznano neolityczną osadę długich domów wraz z obiektem kultowym.

Kopalniane pozostałości w Pile staną się częścią skansenu. Podobne plany dotyczą dwóch kurhanów w Gąskach. Prawdopodobnie usypano je w 4 tysiącleciu przed naszą erą. Przez wiele pokoleń traktowane były jako miejsca święte. Archeolodzy z Instytutu Prahistorii UNM w Poznaniu kończą właśnie badanie jednego z nich.

<!** reklama>- Kurhan był wykorzystywany do pierwszych wieków naszej ery - tłumaczy dr Józef Bednarczyk z poznańskiego UAM.

<!** Image 3 align=left alt="Image 132398" >Na najniższym, pierwotnym poziomie odnaleziono grób zwierzęcy. Ludzie z okresu kultury amfor kulistych (lata 3100-2600 p.n.e.) pochowali w nim 2 krowy. - W czasie obrzędowych uczt zjadano mięso, a kości grzebano w poświęconej ziemi po to, by je psy nie rozwłóczyły po okolicy - mówi Józef Bednarczyk.

Jak rzymski sarkofag

Tuż obok w kierunku północ-południe są ślady rowu wypełnionego czarną bagienną ziemią. Tak późniejsze społeczności zaznaczyły własną granicę między sacrum a profanum. W wydzielonej świętej ziemi znajduje się kamienny grobowiec z okresu rzymskiego oraz ślady po kapliczce. Grobowiec przypominający rzymski sarkofag zbudowano z głazów narzutowych skał, które nie występują. Dotarły tu spod Barcina lub Konina. Na kurhanach w Gąskach powstanie unikalny skansen. Taką decyzję podjęły już władze Gniewkowa, miasta do którego one należą.(haw)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!