Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cytrynki już latają! Te motyle żyją wyjątkowo długo, ale sporo czasu przesypiają. Co jada cytrynek i czy może narobić szkód w ogrodzie?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Latolistek cytrynek to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej rozpoznawanych motyli. Ma charakterystyczny kolor, a pojawia się już bardzo wczesną wiosną. Wynika to z jego pewnej niezwykłej cechy. Sprawdź, ile żyje cytrynek, czym się żywi i czy może zrobić jakieś szkody w ogrodzie.

Spis treści

Jak wygląda motyl cytrynek?

Latolistek cytrynek to średniej wielkości motyl. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi od ok. 50 do 62 mm. Mają one charakterystyczny cytrynowożółty kolor. Jednak można spotkać i nieco bledsze cytrynki o kremowych skrzydłach z zielonkawym zabarwieniem. Są to samice. U obu płci na każdym z czterech skrzydeł jest niewielka pomarańczowa plamka (na dolnej stronie, którą częściej oglądamy, ma brązowawe zabarwienie).

Motyle cytrynki są dość pospolite. Można je spotkać już bardzo wczesną wiosną.
Motyle cytrynki są dość pospolite. Można je spotkać już bardzo wczesną wiosną. pixabay.com

Takie kolory mają zapewniać maskowanie tym motylom – kiedy uświadomimy sobie, jak wyglądają pierwsze, wiosenne liście, zrozumiemy, że to działa. Tym bardziej że nie tylko o kolor tu chodzi:

Użyłkowanie skrzydeł do złudzenia przypomina unerwienie liścia, zaś ciało motyla jest pokryte licznymi, gęstymi włoskami. Przód brązowymi, tył zaś jasnymi. Górna część, włącznie z oczami ma za zadanie imitować podstawę „ogonka” listka, dolna, jaśniejsza zaś całą jego resztę. – czytamy w serwisie swiatmakro.com.

Zapach i inna nazwa cytrynka

Warto wiedzieć, że cytrynki mają nie tylko cytrynowy kolor, ale także… zapach. Ale jest on bardzo delikatny i żeby go wyczuć, trzeba się zbliżyć na niewielką odległość, co jest raczej trudne.
Oficjalna tego motyla to latolistek cytrynek (Gonepteryx rhamni), a inna nazwa to listkowiec cytrynek.

Kiedy pojawiają się motyle cytrynki?

Te motyle można zauważyć już wczesną wiosną, a nawet pod koniec zimy. W tym roku już się pojawiają. Jest to możliwe ze względu na pewną ich niezwykłą cechę. Cytrynki spędzają zimę w dorosłej postaci, zagrzebane w liściach, ukryte w dziuplach, pod korą czy w różnych szczelinach. Od jesieni do wiosny zapadają w rodzaj snu zimowego, zwanego diapauzą. Zwalniają wtedy ich procesy życiowe, a ciała przechodzą w „tryb oszczędzania energii”.

Gdy robi się ciepło, są gotowe do podjęcia aktywności. Niestety zmienna pogoda i ciepłe okresy zimą są dla nich wyzwaniem, bo często przedwcześnie wybudzają motyle i czasem można je zobaczyć latające nawet zimą (sprawdź, co zrobić, gdy spotkasz motyla zimą). Ale po takiej pomyłkowej pobudce motyle mogą powrócić do spania, aż wiosna nadejdzie naprawdę.

Ile żyją cytrynki?

Z tym trybem życia wiąże się też to, że cytrynki żyją stosunkowo długo, jak na motyle. Dorosłe żyją około roku lub nawet nieco dłużej. Dodatkowo około miesiąca spędzają jako gąsienica oraz dwa tygodnie jako poczwarka, kiedy z zielonego, bezwłosego stworzonka przekształcają się w motyla.

Poznaj też: „Polskie kolibry”, czyli fruczaki gołąbki. Zobacz, co to jest i jak je zwabić do ogrodu

Kiedy można spotkać motyle cytrynki?

Po wiosennej pobudce cytrynki przystępują do godów. Samice składają jaja, z nich wylęgają się gąsienice, a nowe pokolenie latających cytrynków pojawia się w czerwcu i lipcu. W tym czasie jest ich sporo i intensywnie żerują. Potem można je spotkać przez całe lato, ale jest ich znacznie mniej. O co chodzi? Okazuje się, że to motyle przesypiają nie tylko mrozy, ale też upały i zapadają w rodzaj letniego snu (zwanego estywacją). Obudzą się znów pod koniec lata, by najeść się przed snem zimowym.

Czym żywi się cytrynek?

Dorosłe motyle cytrynki żywią się przede wszystkim nektarem kwiatów. Warto mieć w ogrodzie wcześnie kwitnące kwiaty (np. wrzośce, miodunki), które dostarczą im pokarmu w najtrudniejszym okresie, ale i gatunki, które będą kwitły przez całe lato i jesień. Latolistki cytrynki nie wyrządzą im żadnych szkód. Dowiedz się więcej: jakie kwiaty najbardziej lubią motyle? Zobacz, co posadzić.

A co z gąsienicami? One żywią się liśćmi, ale tylko dwóch krzewów:

  • szakłaka pospolitego,
  • kruszyny pospolitej.

Obydwa występują w Polsce dziko, natomiast raczej nie są uprawiane w ogrodach (niekiedy można spotkać je w parkach). Samice latolistków składają jaja wyłącznie na liściach tych krzewów, więc nie musimy się obawiać, że będą objadać inne rośliny. Zresztą pamiętajmy, że jeśli chcemy mieć motyle, to ich gąsienice muszą coś jeść.

Gdzie można spotkać listkowca cytrynka?

Te motyle występują w całej Polsce. Lubią pola, łąki, różne zarośla. Często można spotkać je w ogrodach. Szczególnie dobrze są widoczne, gdy latają nad trawnikiem, skuszone wiosennym słońcem.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cytrynki już latają! Te motyle żyją wyjątkowo długo, ale sporo czasu przesypiają. Co jada cytrynek i czy może narobić szkód w ogrodzie? - RegioDom.pl