Spis treści
Forsycja jest łatwa w uprawie. Lubi słoneczne osłonięte od wiatru stanowisko, ale dobrze rośnie też na półcienistym. Jeśli posadziliśmy ją w piaszczystej glebie, w czasie suszy pamiętajmy o podlewaniu krzewu. Radzimy, kiedy przycinać forsycje i jak to zrobić dobrze.
Kiedy przycinać forsycje?
Forsycja należy do grupy krzewów, które tniemy dopiero po kwitnieniu. Przycięta wczesną wiosną, nie zakwitnie wcale. A to dlatego, że kwiaty, które podziwiamy podczas tej wiosny, rozwijają się z pąków kwiatowych, jakie zawiązały się ubiegłego roku późnym latem i jesienią na świeżych jednorocznych pędach.
Czy można ciąć forsycje jesienią?
Forsycji nie należy ciąć jesienią. Jeśli zrobimy to w tym terminie, wiosną nie doczekamy się jej obfitego kwitnienia. Dodatkowo młode pędy, które krzew zdąży wypuścić jesienią, nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarznąć.
Jak przycinać forsycję?
Kiedy forsycja przekwitnie, powinniśmy skrócić jej gałązki o połowę tuż nad pąkiem lub nad dwoma bocznymi rozgałęzieniami. Krótsze gałęzie przycinamy o 1/3. Forsycję najlepiej ciąć, zanim jeszcze rozwiną się liście. Do jesieni wyrosną tam nowe pędy. I to na nich właśnie zawiążą się obficie pąki kwiatowe, dzięki którym wiosną przyszłego roku krzew znowu będzie tonąć w żółtych płatkach. Forsycja, która nie jest przycinana, kwitnie tylko na wierzchołkach pędów, ogołaca się od dołu. Zaniedbane krzewy forsycji mogą się rozłamać.
Odmładzanie krzewu forsycji
Stare, zaniedbane krzewy forsycji warto odmłodzić. Pomoże w tym ich radykalne cięcie. Polega ono na skróceniu wczesną wiosną pędów do 15–20 cm. Wprawdzie tak potraktowany krzew w tym roku nie zakwitnie, ale już w następnym pędy pokryją się wieloma kwiatami. W sumie więc taka operacja się opłaca. Zwłaszcza że nie przycinane przez wiele lat stare krzewy mogą nawet przełamać się pod własnym ciężarem.
Forsycję łatwo rozmnożyć. Jak zrobić sadzonki forsycji?
Aby rozmnożyć forsycję, wystarczy nagiąć gałąź do dołu i przysypać ją ziemią. Jeśli będziemy dbać o to, by miejsce to było wilgotne, po jakimś czasie pojawią się korzenie. Wtedy wystarczy odciąć gałąź od reszty rośliny. Potem wyjąć ją wraz z częścią ziemi i przesadzić we właściwe miejsce.
Innym prostym sposobem jest wstawienie uciętych gałązek forsycji do naczynia z wodą. Szybko wytworzą się korzenie i sadzonki gotowe.
Polecamy: Kwiaty forsycji na herbatę. Sprawdź, jak je zbierać i suszyć oraz na co pomaga forsycja
