Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa telewizja od poniedziałku

Redakcja
W nocy z niedzieli na poniedziałek, 20 maja o godzinie 1.00 nastąpi wyłączenie naziemnej telewizji analogowej. Ze względu na niezbędne działania techniczne przerwa w nadawaniu programu telewizyjnego potrwa kilka godzin.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 20 maja o godzinie 1.00 nastąpi wyłączenie naziemnej telewizji analogowej. Ze względu na niezbędne działania techniczne przerwa w nadawaniu programu telewizyjnego potrwa kilka godzin.

<!** Image 3 align=none alt="Image 211436" sub="Osoby, które przyzwyczaiły się do swoich starych odbiorników, mogą dokupić dekoder albo skorzystać z oferty płatnej telewizji cyfrowej lub kablowej. Inaczej zobaczą na ekranie tylko kaszkę. Fot.: Thinkstock">

Od tego dnia, od godziny 6.00, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy mają anteny skierowane na jedną z czterech stacji głównych - Trzeciewiec, Bydgoszcz ul. Chodkiewicza, Toruń/komin EC, Kruszynki gm. Brodnica, będą mogli oglądać telewizję cyfrową. Dla tych, którzy mają antenę skierowaną na stacje doświetlające - Włocławek - pl. Wolności, Grudziądz - ul. Kalinkowa, telewizja cyfrowa będzie dostępna od godziny 8.00.

Dawny sposób nadawania zastąpi bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa, oferująca m.in. bogatszy pakiet programów i o wiele lepszą jakość obrazu i dźwięku.

Uwaga na oszustów

Informacja ta ważna jest dla tych telewidzów, którzy korzystają z anten naziemnych, indywidualnych lub zbiorowych. Te drugie zapewnia właściciel lub zarządca budynku, który zgodnie z ustawą zobowiązany jest do umożliwienia odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej obejmującej w tej chwili na platformach cyfrowych pakiet ponad 20 programów, w tym TVP 1 i TVP 2 w jakości HD.

Dokładnie od 20 maja z Trzeciewca płynąć będzie wyłącznie sygnał cyfrowy. Nasze województwo znalazło się w grupie tych, które zostaną odcięte od telewizji analogowej w trzecim, przedostatnim etapie procesu cyfryzacji. Prócz naszego regionu wyłączenia obejmują teraz również Katowice, Kraków, Łódź, Kalisz, Koszalin, Słupsk i Świnoujście. Ostateczne wyłączenie sygnału analogowego w całym kraju ma nastąpić do 31 lipca. Część gmin z terenu naszego województwa została odłączona już w listopadzie 2012 roku, ponieważ korzystały one z nadajnika w Kisielicach koło Iławy.

Jeżeli mamy stosunkowo nowy telewizor z odbiornikiem MPEG-4, możemy być pewni, że posiada on wbudowany fabrycznie dekoder oparty na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial). Wystarczy wówczas przestawić nasz odbiornik na sygnał cyfrowy. Niczego nie musimy kupować.

<!** reklama>

Poważniejsze zmiany dotyczą tylko tych odbiorców, którzy mają telewizory starego typu. Będą oni zmuszeni albo do zakupu dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, albo do kupna nowego telewizora. Pierwsza z opcji wydaje się bardziej opłacalna, bowiem nabycie dekodera to wydatek rzędu 80-150 złotych, podczas gdy za nowoczesny telewizor zapłacimy przynajmniej 10 razy tyle.

Można też zdecydować się na płatną telewizję cyfrową, wówczas dekoder będzie odbierał sygnał cyfrowy bez problemu i nie trzeba ani kupować nowego odbiornika, ani dodatkowego dekodera. Dotyczy to także posiadaczy telewizji kablowej.

Przy okazji eksperci ostrzegają, by nie kupować dekodera byle gdzie i nie korzystać z podejrzanych usług. Z województw, w których wyłączenie sygnału analogowego odbyło się wcześniej, dochodziły informacje o sprzedawcach obwoźnych, oferujących wadliwe urządzenia lub naciągających ludzi w inny sposób.

- W jednym z regionów, chyba na północy Polski, grasował po wsiach człowiek, który upatrywał sobie starsze osoby i oferował im „czyszczenie anteny”. Miało to umożliwić odbiór sygnału cyfrowego. Wchodził na dach, coś tam wycierał szmatką, kasował 200 złotych i znikał - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, i stanowczo odradza kupowanie dekoderów u domokrążców. Pod płaszczykiem „promocji” oferują oni urządzenia, które są popsute albo bardzo drogie.

Babcia Lodzia pomoże

Montaż dekodera nie jest czynnością wymagającą zdolności technicznych. Posługując się instrukcją, każdy powinien być w stanie podłączyć urządzenie do swojego telewizora. Wystarczy do gniazda w dekoderze podłączyć wtyczkę przewodu antenowego, a sam dekoder spiąć z telewizorem, po czym zaprogramować urządzenie. Jeśli mamy nowy telewizor, powinniśmy jedynie znaleźć na jego tylnej ściance gniazd wbudowanego dekodera i włożyć tam wtyczkę anteny. Gdyby te operacje okazały się dla nas zbyt skomplikowane, możemy skorzystać z audycji instruktażowych zamieszczonych w Internecie na stronie www.cyfryzacja.gov.pl, w których Babcia Lodzia w przystępny sposób tłumaczy krok po kroku, jak przejść na telewizję cyfrową. Można też zadzwonić na infolinię: 800 007 788.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!