Wzrost rejestracji samochodów osobowych
W pierwszym kwartale 2025 roku w Polsce zarejestrowano 142 tysiące nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku 2024. To znaczący wynik, który pokazuje, że rynek motoryzacyjny w Polsce nadal się rozwija. Pomimo nieco niższego tempa wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy to wzrost wyniósł 16 proc., obecny wynik jest uznawany za bardzo dobry.
– Pierwszy kwartał 2025 roku możemy zaliczyć do bardzo udanych, bo choć liczba rejestracji samochodów osobowych – w porównaniu do 2024 roku – zwiększyła się o niecałe 3 proc., to mając na uwadze fakt, że w poprzednim roku był to wzrost na poziomie 16 proc., wynik ten uznać należy za bardzo dobry – skomentował Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Zmiany w strukturze klientów
Analizując strukturę klientów, zauważamy, że klienci instytucjonalni zarejestrowali 92,4 tysiąca pojazdów, co oznacza spadek o 1,6 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku. Jednakże, liczba nabytych nowych samochodów przez klientów indywidualnych wzrosła o 11 proc., osiągając około 50 tysięcy nowych osobówek.
– Zdecydowanie wzrosła liczba pojazdów kupowanych przez klientów indywidualnych. Jest to dobry trend, ponieważ powoduje pewnego rodzaju zrównoważenie rynku i oznacza, że nabywcy indywidualni oceniają swoją sytuację finansową jako stabilną – dodaje Faryś.
Popularność samochodów premium i alternatywnych
W segmencie samochodów premium odnotowano wzrost rejestracji o 5,6 proc., co przekłada się na prawie 38 tysięcy zarejestrowanych pojazdów. W przypadku marek popularnych wzrost wyniósł 1,4 proc., osiągając ponad 104 tysiące rejestracji.
Równocześnie, w Polsce zarejestrowano ponad 83,5 tysiąca samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, co oznacza wzrost o 14,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku.
– W przypadku Polski spowodowane jest to między innymi uruchomieniem nowego programu wsparcia dotyczącego zakupu i leasingu elektrycznych samochodów osobowych „NaszEauto", który pozwala na uzyskanie nawet do 40 tys. złotych dotacji – wskazuje Przemysław Szywacz z KPMG w Polsce.
– Wzrost byłby większy gdyby udało się rozszerzyć krąg podmiotów uprawnionych oraz gdyby podobnie jak w innych krajach UE wprowadzono w Polsce preferencje podatkowe dotyczące zakupu i eksploatacji elektryków – dodaje.
Dalszy rozwój infrastruktury ładowania oraz wprowadzenie preferencji podatkowych mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie pojazdami elektrycznymi w Polsce.
Zmiany w rejestracji innych pojazdów
Raport wskazuje również na wzrost rejestracji nowych przyczep i naczep, które osiągnęły 5,2 tysiąca sztuk, co przekłada się na wzrost o 6,7 proc. rok do roku. Liczba rejestracji motorowerów wzrosła o 10,9 proc., osiągając 2,4 tysiąca takich jednośladów. Jednak w segmencie pojazdów ciężarowych nastąpił spadek rejestracji o 12,5 proc. rok do roku, osiągając około 6,3 tysiąca pojazdów.
– Na liczbę rejestracji elektrycznych samochodów ciężarowych powinien mieć wpływ zarówno uruchomienie 31 marca br. naboru wniosków o dotacje na budowę stacji ładowania dla samochodów ciężarowych, jak i planowane uruchomienie w 2025 r. programu dofinansowań do zakupu i leasingu elektrycznych samochodów ciężarowych – wskazuje Szywacz.
Podsumowując, pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł wiele zmian na polskim rynku motoryzacyjnym, zarówno w zakresie rejestracji nowych samochodów osobowych, jak i w kontekście rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Wzrost liczby rejestracji, zwłaszcza w segmencie samochodów premium i alternatywnych, wskazuje na rosnące zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i zrównoważonym transportem.
źródło: PAP
